
Angielski to podstawa, w cenie jest też niemiecki, do niedawna panowała moda i faktyczne zapotrzebowanie na chiński. Jeśli chcesz poszerzyć zakres swoich kompetencji zawodowych, sprawdź, jakiego języka obcego warto się nauczyć, by zwiększyć szanse na awans lub znalezienie pracy.
O konieczności znajomości podstaw języków obcych, a co najmniej jednego na dobrym poziomie wie chyba każdy z nas.
Podróżujemy i porozumiewamy się z ludźmi z niemal całego świata, co sprawia, że częściej i szybciej uczymy się też języków obcych.
Sprawdź, jakie są najpopularniejsze języki, które warto znać i przydadzą się nie tylko na wakacjach, ale przede wszystkim w pracy – podczas poszukiwań pierwszej lub lepszej pracy.
Języki obce – podnieś swoje kwalifikacje zawodowe
Nauka języka obcego w przypadku dzieci i młodzieży to szansa na łatwiejszy start w przyszłość i łatwiejsze znalezienie pracy.
Dzięki znajomości jednego lub dwóch języków, można też studiować za granicą, co ułatwi potem znalezienie dobrze płatnej pracy.
Dla dorosłych z kolei to szansa, by otrzymać awans albo zmienić branżę. Liderami na rynku pracy są języki: angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Tymczasem jedynie 15% Polaków może pochwalić się znajomością dwóch języków obcych. Wiele firm zapewnia swoim pracownikom podwyższanie kompetencji językowych poprzez kursy.
Język angielski to już standard
Jeszcze kilka lat temu nauka angielskiego była czymś dodatkowym, dzisiaj jest standardową kompetencją i obowiązkiem. Sukces w życiu zawodowym zapewni nam raczej znajomość co najmniej dwóch języków obcych – wiele zależy też od branży. Na przykład w dziale IT angielski to podstawa.
To również jeden z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie, posługuje się nim na co dzień 527 milionów ludzi.
Jakiego innego języka poza angielskim warto się uczyć?
Wśród Europejczyków popularne są przede wszystkim języki z rodziny języków indoeuropejskich, jak m.in. niemiecki, francuski, włoski, hiszpański czy rosyjski.
Trzeba jednak pamiętać, że dużym atutem jest też znajomość na przykład języka chińskiego lub japońskiego.
Znajomość, nawet w stopniu podstawowym, języka egzotycznego albo rzadko spotkanego (jak m.in. węgierski, hausa czy szwedzki), też może okazać się plusem – taka informacja może choćby zwrócić uwagę rekrutera. Rynek pracy jest przyjazny także dla absolwentów języków obcych z kategorii języków azjatyckich, skandynawskich i arabskich. Ich znajomość daje duże możliwości zawodowe.