
Chcesz zmienić branżę na bardziej przyszłościową albo szukasz wskazówek dla swojego dziecka? Od lat polecane jest IT – największe zapotrzebowanie na rynku pracy jest właśnie na tych specjalistów. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej branży.
Branża IT – inwestycja w przyszłość
Rozwój technologii sprawia, że firmy cały czas poszukują specjalistów IT. Pod określeniem „IT” kryje się wiele. Ciężko byłoby wymienić listę zawodów, jakie obejmuje, ale są one mocno związanie z informatyką, rozwojem nowych technologii i mediów.
Jedne specjalizacje wymagają umysłu ścisłego, inne zdolności analitycznych. Nie da się jednak ukryć, że warto wiązać swoją zawodową przyszłość właśnie z działem IT. Pracownicy nie mają powodów do narzekania na brak pracy lub na złe warunki zatrudnienia.
Przykładowe zawody w branży IT
Zatrudnienie w IT znajdą m.in. programiści, testerzy aplikacji, webmasterzy, architekci i administratorzy baz danych, konsultanci SAP, web developerzy, specjaliści SEO czy graficy.
Cała branża dynamicznie się rozwija, firmy chętnie decydują się na nowe oddziały i starają się pozyskać najlepszych specjalistów. Dział IT słynie też z wysokich zarobków i elastycznych form zatrudnienia – jak praca zdalna lub praca w trybie hybrydowym.
Specjalista IT – dlaczego warto?
Na rynku pracy zauważamy duże zapotrzebowanie na ekspertów IT posiadających określone kompetencje umiejętności, doświadczenie lub wykształcenie czy zdolności. Wybierając konkretny dział IT, w którym będziesz pracować, najpierw sprawdź, co konkretnie jest wymagane.
Wbrew pozorom niektóre zawody wymagają posiadania również m.in. kompetencji miękkich – na przykład scrum master musi umieć współpracować w grupie, manager zarządzać ludźmi, a specjalista rozmawiać z klientem zrozumiałym językiem.
Musisz dokładnie wiedzieć, jakie umiejętności i predyspozycje trzeba posiadać, by podjąć decyzję, czy IT w ogóle jest dla Ciebie. Zarobki są wysokie, ale też praca w IT wymaga cały czas rozwoju.
Czy trzeba kończyć studia informatyczne, by pracować w IT?
Nie, w dziale IT pracuje wielu samouków oraz duża grupa osób, która ukończyła specjalistyczne kursy – np. na manualnego testera aplikacji. Specjalista IT nie musi zatem mieć wykształcenia wyższego kierunkowego, ale jednak takie wykształcenie, doświadczenie i szeroka wiedza z zakresu systemów operacyjnych, serwerowych, programowania, sieci LAN czy zarządzania bazami danych to przepis na sukces.
Można też próbować zdobywać wiedzę samodzielnie lub dokształcać się na szkoleniach, by zmienić pracę i rozpocząć karierę zawodową w wybranym dziale IT.