Posted on: 4 listopada, 2021 Posted by: admin Comments: 0
zalety czytania dziecku

Małe dziecko, zanim samo zacznie poznawać literaturę, słucha czytanych przez nas opowieści i bajek. Jednak czytanie maluchowi książek ma zarówno zalety, jak i wady.

Jakie są zalety czytania dziecku?

Czytanie dzieciom w czasach opanowanych przez urządzenia i media elektroniczne jest tym bardziej ważne, że książka tradycyjna lepiej pobudza wyobraźnię. Wpływa to pozytywnie na rozwój dziecka, pomaga zrozumieć otaczający je świat, przekazuje pozytywne wzorce, rozbudza ciekawość i poszerza zainteresowania, uczy skupiania uwagi, stymuluje rozwój mowy i rozbudowuje słownictwo, kształtuje cenny nawyk czytania, ale też tworzy więź między nami a dzieckiem.

Czytanie uczy empatii. W każdej lekturze jest bohater, który wywołuje w dziecku emocje – maluchy często lubią się z nimi utożsamiać.
Bohater przeżywa różne emocje i przygody, a dziecko, poznając jego historię, uczy się prawidłowego postępowania w różnych sytuacjach, poznaje inne punkty widzenia, wyobraża sobie jego odczucia.

Świat fantazji jest idealnym miejscem dla dzieci, które dobrze odnajdują się w bajkowej krainie, poznają poszczególne symbole i ich znaczenie.
Wyraźne są też role społeczne, co pomaga w ich rozpoznawaniu u przyswojenia, a następnie – w naśladowaniu już w prawdziwym życiu.

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Zacznij czytać maluchowi jak najwcześniej, nie musisz czekać, aż podrośnie lub zacznie mówić. Im wcześniej, tym lepiej – można zacząć, nawet będąc w ciąży.
Oczywiście poziom lektury należy zawsze dostosować do wieku malca. Poza tym na początku najlepiej sprawdzi się tzw. aktywne czytanie.
Pomaga ono walczyć z nudą, bo maluchowi nie da się spokojnie czytać – zawsze zacznie się po kilku minutach nudzić.
Trzeba wczuć się w rolę, modulować ton głosu, odegrać scenkę, a nawet ucharakteryzować się, by dłużej wzbudzić ciekawość dziecka. Z czasem będzie coraz łatwiej, aż w końcu dziecko zacznie czytać samo, a rola rodzica sprowadzi się do podpowiadania wartych uwagi tytułów.
Wybieraj książki napisane poprawnym, ładnym i bogatym językiem, a wzbogacisz jego słownictwo o nowe wyrażenia. Dostępne są też książki z dźwiękiem lub w różne faktury, co wpływa stymulująco na kilka zmysłów.

W dzisiejszym świecie czytanie zapobiega też uzależnieniu dziecka od innych mediów – cyfrowych. Tradycyjna książka jest alternatywą dla Internetu i telewizji.
Dziecko od najwcześniejszych lat przyzwyczajone do czytania książek pozostanie wierne tej formie rozrywki.

Czy są wady czytania dziecku?

Czy w ogóle czytanie dzieciom może mieć minusy?
Tak, w sytuacji, w której nie dostosujemy książki do wieku i zainteresowań malucha, bo możemy go w ten sposób zniechęcić do czytania. Poza tym jeżeli nie przejawia zainteresowania książkami, nie powinno się go zmuszać.
Może w przyszłości przekona się do tradycyjnej książki. Można też zwracać jego uwagę na alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu oraz dawać dobry przykład, co może go jednak przekonać do czytania.

Leave a Comment