
Coraz popularniejszym kierunkiem filologicznym jest sinologia, czyli chinoznawstwo. Popyt na osoby znające język i kulturę chińską jest duży, gdyż gospodarka Chin rozwija się coraz prężniej. Poniżej prezentujemy ten oryginalny kierunek studiów oraz wyjaśniamy, jakie perspektywy czekają na filologów chińskich.
Co to jest sinologia?
To prawda, że język angielski jest najpopularniejszym językiem, ale to językiem chińskim posługuje się największa liczba ludzi na świecie.
Sinologia jest dziedziną naukowa zajmującą się językami chińskimi, historią, kulturą, systemami religijnymi i filozoficznym, literaturą oraz gospodarką. Studia gwarantują opanowanie słownictwa i gramatyki na poziomie pozwalającym na płynne posługiwanie się językiem oraz na uczestnictwo w wykładach na uniwersytetach w Chinach. Poza praktyczną nauką języka na sinologii są takie przedmioty jak m.in. lektura tekstów prasowych, krajoznawstwo, wstęp do przekładu tekstów chińskich, historia literatury chińskiej czy historia Chin.
Co potrafi absolwent sinologii?
Po zakończeniu edukacji absolwent studiów umie wypowiadać się w mowie i piśmie w języku chińskim, czytać ze zrozumieniem, rozumieć teksty ze słuchu. Wbrew pozorom podobno nie jest to trudny język – jak przekonują osoby, które się go systematycznie uczą.
Dużym wyzwaniem jest nauka pisma, ale gramatyka jest prostsza niż w językach europejskich. Wyrazy mają niezmienną formę, a czas, rodzaj, liczba czy przypadek nie są wyrażane gramatycznie. Jednak jak każde studia językowe wymagają dyscypliny, determinacji a także świetnej pamięci czy umiejętność akceptacji innych standardów kulturowych.
Perspektywy po studiach
Sinologia to dobry wybór dla tych, którzy chcą połączyć w przyszłości pasję z pracą zawodową. Absolwenci sinologii mogą pracować w międzynarodowych korporacjach, instytucjach kultury, placówkach konsularnych, biurach tłumaczeń, mediach, firmach turystycznych oraz różnych firmach, które prowadzą działalność na rynku chińskim albo w firmach chińskich, które poszerzają swoją działalność o rynki europejskie. Wtedy znajomość języka chińskiego jest niezbędna.
Sinologia daje podstawy do zawodowego funkcjonowania w polsko-chińskich i europejsko-chińskich relacjach gospodarczych, naukowych, kulturowych i medialnych.