Posted on: 9 października, 2022 Posted by: admin Comments: 0
wolontariat

Wolontariat to bezpłatne i świadome działanie na rzecz innych. Ma wiele zalet. Poznaj jego główne plusy. 

Co to jest wolontariat?

Wolontariat to pomoc, którą świadczy się dobrowolnie, nie otrzymując za to wynagrodzenia. Zwykle jest to pomoc osobom potrzebującym lub dla danej organizacji – m.in. w fundacjach, szpitalach, klinikach, ośrodkach czy organizacjach. 

Prawdziwy wolontariat to praca oraz otwartość i gotowość do niesienia pomocy innym. Wolontariusze zwykle podejmują się różnych zadań świadomie, z potrzeby serca. Często muszą dać sobie radę z ciężkimi emocjami, decyzjami i sytuacjami, wykazać się wysoką odpornością i siłą psychiczną. Bezinteresowna pomoc świadczy o człowieku – o jego empatii, dojrzałości i wrażliwości.

Zalety wolontariatu

Wolontariat ma wady i zalety. Jego podstawową zaletą jest możliwość zdobycia doświadczenia w danym zawodzie. Poznaje się też kulturę pracy, uczymy się kontaktów międzyludzkich, funkcjonowania organizacji, współpracy w grupie i organizacji czasu pracy. Skupia ludzi w różnym wieku, różnych zainteresowań i zawodów.

Wolontariat uczy też odpowiedzialności. Często odpowiada się za poważne zadania. Nie boją się wyzwań. Dzięki wolontariatowi można zyskać cenne kompetencje, a zarazem zrobić dla innych coś ważnego. Dla wielu osób wolontariat to misja, powołanie lub przygoda. Często za pomoc wolontariusz otrzymuje coś ekstra – jak bezpłatne bilety, wejściówki na różne wydarzenia. To też okazja, by poznać wiele ludzi i zyskać kontakty biznesowe, które zaprocentują w przyszłości. 

Wolontariat a praca zawodowa. Lampka ostrzegawcza

Czasami pojawiają się jednak też ogłoszenia o pracę i formą zatrudnienia jest wolontariat. Można trafić na przypadki, gdy pracodawca chce w ten sposób wykorzystać pracowników i obniżyć koszty prowadzenia działalności. W zamian zapewnia dobre referencje i możliwość zdobycia cennego doświadczenia czy budowy portfolio. Nie jest to uczciwe, mimo że część osób decyduje się na taką formę pracy dobrowolnie.

KwK, f: MamaShaw / pixabay

Leave a Comment