Posted on: 6 października, 2022 Posted by: admin Comments: 0
studenci szturmują akademiki

Ceny najmu cały czas idą w górę. Rośnie liczba studentów, którzy decydują się na akademik. Jednak wolne miejsca to marzenie. Większość została już zajęta w błyskawicznym tempie.

Rynek mieszkań w miastach studenckich

Rozpoczął się rok akademicki 2022/2023. Dla wielu studentów będzie on trudniejszy niż poprzedni z powodu wysokiej inflacji. Znalezienie lokum często graniczy z cudem – przede wszystkim w dużych miastach jak Warszawa, Poznań, Gdańsk, Kraków czy Wrocław. 

Na jedno łóżko w akademiku kilku chętnych

Problemy finansowe dotykają także studentów. Wpływają na nie przede wszystkim rosnąca inflacja, drogi wynajem i coraz niższa dostępność wolnych mieszkań. Z tego też powodu jest dużo większe zainteresowanie miejscami w akademikach. Jednak także domy studenckie oferują już dużo wyższe ceny, a mają wszystkie miejsca zajęte. 

Średnia cena za miesiąc najmu mieszkania – drożej o 1000 zł!

Ceny mieszkań zaczęły rosnąć już wcześniej. Za mieszkanie o metrażu od 20 do 40 m kw. musimy zapłacić o 20-25 proc. więcej niż przed wybuchem wojny Rosji z Ukrainą. Mieszkań jest mało, a ceny skoczyły o jedną trzecią w skali roku.

Napływ uchodźców sprawił, że dostępność mieszkań szybko zaczęła maleć. To z kolei wpłynęło na ceny mieszkań i najmu. Średnia cena za miesiąc najmu mieszkania w Warszawie to 4993 zł. To więcej niż 1000 złotych niż rok temu w tym samym okresie. 

Trudno o miejsce w akademiku mimo wyższych stawek

Studenci, by mieć gdzie mieszkać, zdecydowali się na zwykle tańsze akademiki. Jednak tu również miejsca są znacznie droższe niż wcześniej – zwykle o około 10-15 procent. Mimo to zainteresowanie mieszkaniem w akademiku jest dużo większe niż w latach minionych. 

Nowy cennik to efekt wzrostu kosztów utrzymania akademików, m.in. wyższych opłat za media, energię, gaz czy wodę. Na przykład na Uniwersytecie Gdańskim o jedno miejsce ubiegały się cztery osoby. Osoby, które cenią prywatność i chcą mieć pokój 1-osobowy, muszą zapłacić około 1250 zł miesięcznie.

KwK, f: StartupStockPhotos / pixabay

Leave a Comment