Warning: Use of undefined constant P_WARNING - assumed 'P_WARNING' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 404

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 491

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, string given in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 73

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 212
Edukacyjny Kraków
Newsletter

Kursy, szkolenia itp.
 
Wzorzyste warsztaty
„Wzorzysta Małopolska – warsztaty haftu regionalnego” to inicjatywa dwóch krakowskich organizacji pozarządowych: Fundacji w paski oraz Stowarzyszenia „Archipelagi Kultury”. Spotkania dla grupy młodszej odbędą się 17.10, 24.10 i 07.11, a dla studentów 19.10, 26.10 oraz 09.11 w godzinach od 17.00 do 19.00 w Meli-Melo Akademia Rozwoju Osobistego Kobiet (Krowoderska 68/3, parter). Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Lekcje teatru – lekcje życia 2011
Trwa kolejna edycja corocznego projektu „Lekcje teatru – lekcje życia” realizowanego przez Stowarzyszenie Skrzydła – Centrum Terapii, Sztuki i Integracji. Tak jak w latach ubiegłych taki i w 2011 podstawą działań jest cykl warsztatów arteterapeutycznych. Profesjonalne terapeutki prowadzą ćwiczenia z zakresu choreoterapii, muzykoterapii, psychodramy oraz szeroko pojętej teatroterapii. Równolegle do tych zajęć, trwają zaawansowane próby do nowego spektaklu pt. Billy Kaleka na podstawie sztuki „Kaleka z Inishmaan” Martina McDonagha. Premierowy pokaz planowany jest na grudzień tego roku.

Arsharter otwiera nawy sezon
W Arsharterze rozpoczyna się nowy sezon zajęć artystycznych. Przygotowano propozycje dla dzieci i młodzieży, rodzin, aktorów-amatorów i... wszystkich innych.

Nowy rok szkolny – nowe Kino z Klasą
Od października 2011 roku Kino Agrafka zaprasza po raz drugi do udziału w autorskim programie edukacji audiowizualnej. Zajęcia Akademii Filmowej Kino z Klasą kierowane są do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Tak jak w zeszłym roku zestaw filmów został odpowiednio dobrany przez pedagogów i filmoznawców do poszczególnych grup wiekowych.

WWW, czyli wiem, widzę i wybieram!
Fundacja Ale heca! ruszyła z nowym projektem - kampanią społeczną „WWW - wiem, widzę i wybieram", której częścią są warsztaty dla mieszkańców Krakowa. Kampania skierowana jest do uczniów, rodziców uczniów i nauczycieli krakowskich szkół podstawowych i gimnazjów.

Wakacje z Teatrem Figur
Lato w teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Do akcji włączył się krakowski Teatr Figur. Projekt w Krakowie rusza 1 sierpnia.

Pielęgnacja psów sposobem na życie
Salony pielęgnacji zwierząt (przede wszystkim psów) można spotkać dzisiaj nie tylko w dużych miastach. Pielęgnacją zajmują się groomerzy – wykwalifikowani specjaliści, którzy m.in. strzygą psy i koty. Zawód groomera może zdobyć każdy. Także w Krakowie nie brak szkoleń z tego zakresu.

Teatr bez barier. Projekt polsko-litewski
Młodzież trochę inna, bo niepełnosprawna intelektualnie i młodzież pełnosprawna – co może takich ludzi łączyć? Tylko taka przestrzeń, która jest otwarta na wszelkie inności i różnorodne formy ekspresji. Taką przestrzenią dla tych młodych ludzi jest ich wspólna pasja – teatr.

Lato w mieście 2011
Zapraszamy do zapoznania się z wakacyjną ofertą wybranych krakowskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych. Wkrótce więcej propozycji. Zapraszamy!

Piksel. Warsztaty fotograficzne
W imieniu Stowarzyszenia Willa Decjusza zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń na WARSZTATY FOTOGRAFICZNE W POLSCE I NORWEGII. Termin nadsyłania zgłoszeń: 29 czerwca 2011.

Nie wychodź! Teatr zaprasza…
Enter / Exit (Wejście / Wyjście) z Andrzejem Sadowskim to warsztaty teatralne w ramach Letniej SZTUKarterii w Arsharterze. Termin: 4-9 lipca 2011. Miejsce: ARSHARTER Siła Ludzkiego Talentu, ul. Romanowicza 2.

Kraków Miasto Chórów 2011
Zapraszamy na Małopolskie Warsztaty dla Zespołów Chóralnych ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - 20-21 czerwca. Organizatorzy warsztatów to: Akademia Muzyczna w Krakowie i Młodzieżowy Dom Kultury im. J. Korczaka w Krakowie.

Arsharter zaprasza na survival artystyczny
Offowe centrum kultury ARSHARTER Siła Ludzkiego Talentu, działające na krakowskim Zabłociu, wychodzi z przestrzeni pofabrycznej na lanckorońskie łono natury. W tym artystycznym zakątku nieopodal Krakowa wszyscy spragnieni wakacyjnych przeżyć będą mieli okazję sprawdzić się w nadzwyczajnym – bo teatralnym – survivalu. Survival 10-17 lipca i 7-14 sierpnia. Zapraszamy!

Bezpłatne warsztaty żeglarskie dla niepełnosprawnych
23 czerwca – 2 lipca br. w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku odbędą się szkoleniowe warsztaty żeglarskie dla osób z niepełnosprawnością. "Sprawni żeglarze" to nazwa tego szkolenia.

Arsharter odwołuje sezon ogórkowy!
Letnia SZTUKarteria w Arsharterze – miks kursów teatralnych i tanecznych. Offowe centrum kultury ARSHARTER Siła Ludzkiego Talentu, działające na krakowskim Zabłociu, rusza z Letnią SZTUKarterią. Przez 8 tygodni lata, pofabryczne mury Arshartera gościć będą 12 mistrzów, którzy poprowadzą 6 kursów teatralnych, 2 kursy taneczne i 3 kursy na pograniczu teatru i innych sztuk. Nie zabraknie wycieczek na łono natury, szczególnie podczas survivali teatralnych w Lanckoronie.

Technologia a praca badawcza
Centrum Promocji Informatyki zaprasza do BEZPŁATNEGO UDZIAŁU w seminarium "Organizacja pracy naukowej w środowisku cyfrowym - uwarunkowania technologiczne i prawne" 25 maja 2011 roku.

Tańcząc w głąb siebie
Po raz drugi w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha odbędą się warsztaty improwizacji i tańca butoh dla osób dorosłych. Zapraszamy 22 maja od godz. 12 do 17.30.

Hic et nunc
Najbliższe warsztaty aktorskie Hic et Nunc z Cezarym Iberem odbędą się 7-8 maja br. w Atelier Hothaus przy ul. Romanowicza 2 w Krakowie.

Lato w Szkole Wyszehradzkiej
Do 31 marca studenci, doktoranci i osoby które rozpoczęły już pracę zawodową, mogą składać aplikacje do Letniej Szkoły Wyszehradzkiej (LSW). Dziesiąta już edycja tego przedsięwzięcia realizowana będzie od 8 do 16 lipca w Krakowie w formie wykładów, debat, seminariów oraz warsztatów. Główna tematyka tegorocznej edycji dotyczy funkcjonowania Grupy Wyszehradzkiej.

Higiena głosu
Dbamy o higienę ciała. Dużo czasu i pieniędzy poświęcamy na kosmetyki, zabiegi pielęgnacyjne, siłownię itp. Jednak jeśli chodzi o higienę głosu, to niewiele osób wie, o co chodzi. Głos jest jednym z głównych narzędzi komunikacyjnych. To dzięki niemu wyrażamy się i pokazujemy emocje. Stąd warto o niego dbać i poświęcać jego pielęgnacji kilka minut dziennie, a jeśli mamy z nim problemy – np. zapisać się na warsztaty z emisji głosu.

Nie andrzejki, ale katarzynki!
W weekend 20–21 listopada w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (MEK) po raz kolejny odbyły się warsztaty z cyklu Etnokalendarz. Tym razem tematem zajęć były katarzynki. Dawniej był to wieczór wróżb matrymonialnych dla kawalerów.

O Romach w Willi Decjusza
8–10 listopada 2010 w Willi Decjusza odbywają się warsztaty pt. „Społeczność romska”, adresowane do asystentów romskich i nauczycieli wspomagających ze szkół województwa małopolskiego. Warsztaty połączone z wystawą „Świat romskich dzieci” oraz koncertem pokazem flamenco w wykonaniu: Bogusławy Delimata (taniec), Anny Malec (śpiew) i Michała Krygowskiego (gitara) przybliżają bogactwo kultury romskiej. Willa Decjusza swoje projekty kieruje m.in. do mniejszości narodowych i etnicznych. Projekty zwiane z mniejszością romską Willa realizuje od 1990 roku. Działania te wpisują sie w „Rządowy program na rzecz społeczności romskiej w Polsce”. W spotkaniach z Romami staramy się wspólnie przełamywać bariery i stereotypy– podkreśla Jadwiga Figiel-Stoch, koordynator projektu.

Gorące lato dla Muzeomaniaków
„Muzeomania na wakacjach” to specjalny program przygotowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK) nie tylko dla wielbicieli historii Krakowa, ale także dla tych, którzy przygodę z poznawaniem miasta dopiero zaczynają. O programie wakacyjnym rozmawiamy z Piotrem Hapanowiczem, kierownikiem Działu Edukacji MHK.

XI Festiwal Tańców Dworskich otwarty!
24 lipca w ogrodzie Willi Decjusza w Krakowie po raz jedenasty zainaugurowany został Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Oprócz przemówień i powitań organizatorzy wydarzenia zapewnili widzom wspaniały spektakl - "Taniec z figurami" Izabelli Klebańskiej. Przedstawiamy fotoreportaż z inauguracji. A od poniedziałku ruszają warsztaty tańca dworskiego w Willi Decjusza. Będzie można nauczyć się tańców francuskich, angielskich, polskich, indyjskich, pantomimy i makijażu scenicznego.

Młodzi „wyszehradzi” w Krakowie
5 lipca zainaugurowana została już 9. edycja Letniej Szkoły Wyszehradzkiej, którą otworzył wykład posła do Parlamentu Europejskiego Pawła Zaleskiego pt. „Regiony a Unia Europejska – szukając kompromisu w polityce zagranicznej”.

Lato w MEK = wiedza+zabawa
Wydaje Ci się, że wizyta w muzeum w czasie wakacji nie ma sensu? Mylisz się i na pewno sam to przyznasz, kiedy poznasz wakacyjną ofertę Muzeum Etnograficznego w Krakowie (MEK).

Land art w Krakowie
W ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Sztuki w Willi Decjusza przeprowadzone warsztaty land artu. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 lipca.

W trzy dni na wychowawcę
Około dwadzieścia godzin zajęć, w tym: BHP, ochrona przeciwpożarowa, zasady bezpiecznego korzystania z kąpielisk, pierwsza pomoc, gry i zabawy, zajęcia kulturalno-oświatowe, wychowanie fizyczne, organizacja wyjazdu oraz obowiązki wychowawcy – to wszystko musi przejść kursant podczas 3-dniowego szkolenia na wychowawców kolonii i zimowisk.

Mechanika jogi
Dla niej Indie to całe życie. Uczy jogi i ją praktykuje. Pokazuje, w jaki sposób joga pozwala zharmonizować się z własnym ciałem, polepszyć zdrowie i odstresować.

Warto śpiewać
24-25 kwietnia 2010 odbyły się warsztaty pieśni łemkowskich, zorganizowane wspólnie przez Ośrodek Promocji Kultury i Sztuki Tradycyjnej Korzenie i Fundację Św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej. Warsztaty poprowadziła Julia Doszna, łemkowska pieśniarka ze wsi Łosie (gmina Ropa w Beskidzie Niskim). W programie znalazły się pieśni liryczne, cerkiewne i obrzędowe związane z okresem wiosennym.

Muzeum nie musi być nudne
Przygotowanie papierowych budowli japońskich, wykonanie własnej pieczęci ze znakiem japońskiego sylabariusza, który odpowiada naszemu imieniu czy ulepienie własnego naczynia – te i mnóstwo innych propozycji ma w swojej ofercie od kwietnia Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. To kolejny dowód na to, że muzeum nie musi być nudne. Tym przyjemniej jest nam, że „Edukacyjny Kraków” jest patronem medialnym oferty edukacyjnej muzeum.

Rekrutacja do Letniej Szkoły Wyszehradzkiej
Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza studentów, doktorantów i młodych absolwentów uczelni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej do udziału w 9. Letniej Szkole Wyszehradzkiej. Tegoroczna edycja projektu realizowana będzie w Krakowie od 4 do 17 lipca. Na interdyscyplinarny program Szkoły złożą się prowadzone przez międzynarodowe grono wybitnych ekspertów wykłady, debaty, warsztaty i seminaria dotyczące problemów regionu, Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

Architektura + dzieci
Warsztaty architektoniczne dla najmłodszych, projekty ogrodów przyszkolnych, placów zabaw, wnętrz... to tylko kilka opcji oferowanych przez „pracownię k.” – zespół młodych ludzi, którzy zajmują się edukacją przestrzenną i twórczą.

Radosne Zaduszki
Znicze, rozświetlone cmentarze w nocy, wieńce... to główne elementy, które kojarzą się ze Świętem Zmarłych. Z tym polskim. A czy ktoś wie, jak wyglądają Zaduszki w Meksyku?

Młodzi na tropie PRL-u
Dwadzieścia lat temu w naszym kraju upadł komunizm, a wraz z nim Polska Rzeczpospolita Ludowa. Czy młodzi ludzie, którzy nie znają realiów życia w komunizmie, mogą dziś w jakikolwiek sposób poczuć klimat tamtej epoki?

Zaakceptować = nie dyskryminować
– W Polsce ciągle żywy jest problem z akceptacją inności, a to brak akceptacji jest właśnie jedną z głównych przyczyn dyskryminowania odmiennych od nas ludzi – mówił na uroczystej inauguracji II edycji Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego prof. Aleksander Koj, prezes zarządu Stowarzyszenia Willa Decjusza.

„Kino z klasą” w Agrafce
Kino Agrafka przygotowało filmowy program edukacyjny skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych.

Biblioteka przyjazna niepełnosprawnym
Śródmiejska Biblioteka Publiczna w Krakowie (ŚBP) postawiła sobie za cel przełamywać bariery oraz zapobiegać izolacji osób niepełnosprawnych. Warsztaty oraz spotkania autorskie i teatralne mają ułatwiać takim osobom funkcjonowanie w społeczeństwie.

Japonia od kuchni
Pokazałem wam Japonię, żeby was nauczyć myśleć o Polsce na wzór artystów, którzy przez dwa tysiące lat po japońsku i o Japonii myśleli (Feliks „Manggha” Jasieński).

Nowy DKF w Krakowie
We wtorkowy wieczór 6 października br. w kinie Agrafka (ul. Krowoderska 8) odbyło się pierwsze spotkanie dyskusyjnego klubu filmowego – DKF Rozpięci. Jego działalność zainaugurował film Orsona Wellesa „Obywatel Kane” należący do klasyki światowego kina.

Kobiety mogą się bronić
W zakładach pracy, na uczelniach i w szkołach możemy zaobserwować przypadki poniżania dziewcząt i kobiet. Krakowska Fundacja Autonomia jest jedną z organizacji walczących z tym ważnym społecznym problemem.

Bądź etno, śledź Etnokalendarz
Malarskie przeżycia na safari, artystyczne spotkanie „oko w oko” z własnym świętym patronem, bożonarodzeniowe warsztaty z aniołami... Już niedługo te i wiele innych atrakcji czeka na każdego w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (MEK). Rusza kolejna edycja warsztatów pt.: „Etnokalendarz”.

Miasto otwarte dla seniorów
W 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło 1 października Międzynarodowym Dniem Osób Starszych. Sprawdziliśmy, co Kraków oferuje seniorom. Oto wybrane, najciekawsze, naszym zdaniem, oferty.

Razem ratujmy życie!
Jak zachowałbyś się jako świadek wypadku samochodowego? A co jeśli ktoś w twoim otoczeniu dostałby ataku padaczki lub stracił przytomność? Czy wiedziałbyś, jak pomóc poszkodowanemu? O szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy medycznej i kwalifikowanej pierwszej pomocy opowiada Maciej Liszka – dyrektor i założyciel firmy LINMED.

Bollywood przeminie
W tym roku uczestnicy warsztatów X Festiwalu Tańców Dworskich mogą po raz pierwszy uczyć się tańca kathak, którego instruktorką jest wybitna, pochodząca z Indii tancerka Alaknanda. Rozmowa o tańcu, radości, różnicach kulturowych i o tym, dlaczego klasyczny taniec dworski przetrwa, w przeciwieństwie do Bollywoodu.

Na tropach tańca
Festiwal Tańców Dworskich, którego X edycja właśnie dobiega końca, to sposób na poznanie polskiej kultury od wewnątrz. Udało nam się porozmawiać z Leszkiem Rembowskim – specjalistą od polskich tańców narodowych, który współpracuje z festiwalem od początku jako wykładowca dworskiego tańca polskiego.

Akademia Treningu Antydyskryminacyjnego
Akademia treningu interpersonalnego to kompleksowy program Stowarzyszenia Willa Decjusza skierowany do osób pracujących i współpracujących z polskimi organizacjami pozarządowymi. Akademia oferuje intensywne szkolenie trenerskie, a także prezentację nowoczesnych koncepcji i dobrych praktyk w zakresie przestrzegania praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji. I ty możesz zostać trenerem/trenerką. Warunek: wyślij swoje zgłoszenie do 15 czerwca!

Wykłady z popkultury
Od 4 marca Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha wraz z Katedrą Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają na cykl wykładów pt. „Kultura popularna Dalekiego Wschodu”. To oferta nie tylko dla znawców tematyki związanej z dalekowschodnią kulturą, ale tez dla tych, których ten region świata po prostu ciekawi, choć niewiele na jego temat wiedzą. Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Rodzinne pisankowanie
Magicznych różdżek do kreowania pisanek jest tyle, na ile pozwala czyjaś wyobraźnia. Zawsze można ją jednak spróbować rozszerzyć. Przecież nawet typowe czarodziejki czasem spotykały się na specjalnych zjazdach w celu tzw. wymiany doświadczeń. Z tymi pisankowymi jest nie inaczej. Zwykle spotykają się w okolicy swojego święta – Wielkiej Nocy. Mają wtedy ręce pełne roboty. Wyczarowują tysiące jajecznych cudeniek. W Krakowie czarodziejki in spe wybrały „Dom Esterki” (siedziba Muzeum Etnograficznego) jako swoje miejsce zjazdu.

Autoterapeutyczne szkolenie
Szeroko rozumiana „terapia przez sztukę” nie jest głównym celem rocznego studium o tej samej nazwie, które działa przy krakowskim Teatrze Ludowym. Stanowi raczej pozytywny skutek uboczny. Słuchacze przychodzą na zajęcia ze świadomością, że zdecydowali się na bardzo wymagające i praktyczne szkolenia. – Jest to intensywny kurs nastawiony na kształcenie. Jego specyfika polega na tym, że wszystko przechodzi się, ćwicząc na sobie – definiuje istotę studium Inka Dowlasz, kierownik i założycielka studium, reżyserka i psycholog.

Wspinaczka - dla ambitnych
Wspinaczka robi się coraz popularniejsza. Reklamy coraz częściej karmią nas obrazami alpinistów zmagających się z niemożliwym na ośnieżonych ośmiotysięcznikach. Nie trzeba jednak od razu wyjeżdżać w Himalaje, by poczuć smak wspinaczkowej przygody. Wystarczy mieszkać w Krakowie…

Taniec, który trzyma się ziemi
Z Aleksandrą Capigą, prowadzącą warsztaty improwizacji i tańca butoh, rozmawia Aneta Żukowska.

Butoh, czyli w poszukiwaniu naturalnego ruchu
Co można robić po zmroku w muzeum? Jeśli jest to Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i jeśli wypada akurat poniedziałek, można… tańczyć. Pod opieką doświadczonej przewodniczki można poznawać fascynujący świat tańca butoh i – równie fascynujący – świat własnych emocji.

Własna firma – nic prostszego!
Wielu młodych ludzi po ukończeniu studiów zastanawia się nad założeniem swojej własnej firmy, widząc w tym klucz do kariery zawodowej i niezależności. Urząd Miasta Krakowa w porozumieniu z Uniwersytetem Jagiellońskim przygotowali w ub. roku akademickim cykl szkoleń, które miały przybliżyć studentom zasady zakładania i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W październiku rusza kolejna edycja spotkań.

Spacer po świecie nauki z białą laską
Wciąż się uczą. Pokonywać lęki, przełamywać bariery, poruszać się we własnym domu, realizować się zawodowo. Ich celem jest dążenie, a nie posiadanie, bo, jak mówią: tylko to daje prawdziwe szczęście i pozwala im wciąż odradzać się na nowo.

Metody – tylko sprawdzone
Dni Dobrych Praktyk to impreza organizowana co roku przez Wyższą Szkołę Europejską im. J. Tischnera w Krakowie. Eksperci dzielą się swoją wiedzą ze słuchaczami, by skrócić ich drogę do zdobycia umiejętności przydatnych na dzisiejszym rynku pracy. A „przy okazji” pełnią rolę informatorów o studiach podyplomowych prowadzonych przez tę uczelnię.

Zostań wychowawcą kolonijnym
Kursy wychowawców kolonijnych już od wielu lat cieszą się niezwykłą popularnością wśród młodych ludzi, a zwłaszcza – studentów.

Nauka to kwestia odwagi
Na miesiąc przed swoimi 70. urodzinami wyjechał do Turcji. W Stambule nie miał zamiaru zostawać na stałe. Miał tam zostać może na rok, może na parę lat, wykonać swoją pracę i wrócić do kraju. Mimo że mógł korzystać z usług tłumacza, oferty nie przyjął. Wolał sam nauczyć się języka. Więc zapisał się na kurs.

Poczuj bluesa – zacznij od kursu
Film „Dirty Dancing” kilkanaście lat temu zrobił oszałamiającą karierę. A jego fenomen trwa do dziś, czego niezbitym dowodem jest fakt, iż właśnie powstaje polska wersja tanecznego hitu pt. „Kochaj i tańcz”. Setki dziewcząt wzdychały (i pewnie: nadal wzdychają) do przystojnego i wirującego na parkiecie Patricka Swayze oraz (skrycie) marzyły, by kiedyś zatańczyć z nim żywiołowe mambo, a niejeden z panów zazdrościł mu umiejętności tanecznych. Czy nasze marzenia o tańcu mogą się ziścić?

Szybkie czytanie – moda czy konieczność
O ile XX wiek podwoił liczbę tworzonych informacji, o tyle XXI wiek zapowiada się jeszcze bardziej dynamicznie. Udoskonalono składowanie danych – kiedyś tylko biblioteki, dzisiaj farmy serwerów oferują terabajty danych. Udrożniono dostęp do nich – kiedyś informację przekazywał w najlepszym razie listonosz, dzisiaj przesyłana jest przez satelitę i światłowodami z dowolnego miejsca na świecie na właściwy pulpit czy drukarkę. Umiejętność radzenia sobie z takim nawałem wiadomości tradycyjnymi metodami stała się niemożliwa. Dzieci i młodzież uczą się już dziś czterokrotnie dłużej od ich rodziców czy dziadków. A przecież od liczby posiadanych informacji i jakości ich przetwarzania zależy poziom naszej wiedzy i jakość naszego życia. Jak sobie zatem z tym radzić? Rozwiązaniem może być kurs szybkiego czytania i technik pamięciowych w Szkole Szybkiego Czytania ABC w Krakowie (www.szkola-abc.edu.pl). Rozmawiamy z jej założycielem, Michałem Bartoszkiem.

Pozwolenie na jeżdżenie
Każdy kierowca powie ci, że nie wyobraża już sobie życia bez samochodu. Każdy kierowca pamięta, jak kiedyś sam marzył o tym, by zasiąść za kierownicą. Wreszcie: każdy kierowca dobrze wie, jaki stres musiał przeżyć, by to marzenie zrealizować. Stres jest bowiem nieodłącznym elementem towarzyszącym każdemu zdającego jeden z najtrudniejszych egzaminów życia – egzaminu na prawo jazdy.

Kurs grafiki, czyli oszczędność czasu
Bezrobotny, pracownik wydawnictwa, student i człowiek szukający dla siebie nowych, ciekawych możliwości na rynku pracy – wszyscy oni spotykają się na kursach grafiki komputerowej. I, zdaje się, dobrze robią, bo zgodnie z prognozami dotyczącymi zatrudnienia już niedługo grafik komputerowy będzie jednym z bardziej poszukiwanych zawodów.

Pianiści w Krakowie
14 lipca w Krakowie rozpoczyna się trwający dwa tygodnie VI Międzynarodowy Mistrzowski Kurs dla Pianistów. Kurs organizuje Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Tegoroczna edycja nawiązywać będzie do muzyki Fryderyka Chopina. Na temat tego wyjątkowego wydarzenia rozmawiamy z Sylwią Gach, która pracuje w Dziale Organizacji Imprez w Dworku Białoprądnickim i od 2000 roku dogląda Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów dla Pianistów.