Warning: Use of undefined constant P_WARNING - assumed 'P_WARNING' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 404

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 491

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, string given in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 73

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 212
Edukacyjny Kraków
Newsletter

Szkoły podstawowe
 
Dziecko z ADHD w szkole
Szkoła jest miejscem poszukiwań i zdobywania wiedzy, a dla większości dzieci także miejscem odnoszenia sukcesów. Dziecko uczy się w szkole niezależności. Nie dotyczy to jednak dzieci z zespołem ADHD. Dla większości z nich szkoła jest źródłem frustracji, niepowodzeń, a w końcu utraty wiary w siebie i poszanowania własnej godności.

Pomysły na Dzień Wagarowicza
[...] Szkoła jest często jedynym miejscem, w którym dzieci mogą zdobyć umiejętności związane z racjonalnym organizowaniem wypoczynku, rozrywki oraz mogą rozwijać swoje zainteresowania. Sukcesy prowadzonej przez szkołę działalności w zakresie organizacji czasu wolnego zależą od właściwego zaplanowania zajęć. Nie bez znaczenia jest odpowiednie przygotowanie i przeprowadzenie tych zajęć przez nauczyciela, a zarazem dostarczenie wzorów spędzenia tego czasu, godnych naśladowania.

IV Przegląd Małopolskich Chórów
Przegląd chórów organizowany jest w ramach programu "Śpiewająca Polska" 18 grudnia 2010 o godz. 12.00, Aula Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach.

UJ świeci przykładem
Już po raz czwarty Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego organizuje dla uczniów szkół podstawowych Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik", który ma na celu propagowanie nauk przyrodniczych wśród uczniów szkół podstawowych. W IV edycji po raz pierwszy mogą wziąć udział uczniowie klas pierwszych.

(Za)wczesny sprawdzian
Egzamin po zakończeniu III klasy szkoły podstawowej to forma sprawdzenia uczniów proponowana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Cel? Poprawa jakości kształcenia dzieci. Pojawia się jednak wiele pytań: czy taki sprawdzian ma sens? Czy to aby nie za wcześnie? W końcu to pierwszy poważny egzamin u tak małych dzieci.

„Świetlik” zaprasza po raz czwarty
Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego już po raz czwarty organizuje dla uczniów szkół podstawowych z całej Polski Konkurs Nauk Przyrodniczych „Świetlik". Konkurs ma propagować nauki przyrodnicze wśród uczniów szkół podstawowych.

Motywacja uśpiona w szkolnej ławce
Motywacja to pewnego rodzaju siła psychiczna, która niejako „zmusza” czy prowokuje człowieka do rozpoczęcia danej czynności i jej kontynuowania.

Nocleg w... muzeum
To okazja do poznania muzeum od zupełnie nowej strony. Jesteśmy pewni, że to pierwsza taka inicjatywa w Polsce – zachęca do spędzenia nocy z 30 na 31 sierpnia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej manggha jedna z organizatorek niezwykłej przygody na zakończenie wakacji dla dzieci w wieku od 7 do 11 lat.

Matematyka z historią w tle
11 maja 2010 w Katolickiej Prywatnej Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Krakowie (ul. Łokietka 60) odbyło się uroczyste podsumowanie czwartej edycji konkursu Krakowska Matematyka 2009/2010 „W czasach Jadwigi i Jagiełły – 600-lecie bitwy pod Grunwaldem”. Organizatorem konkursu jest Krakowski Oddział Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, a patronat nad nim objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Nawara, Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, Dyrekcja Instytutu Matematyki UJ i Małopolski Kurator Oświaty.

Polska znów zaśpiewa
Po raz kolejny rozpoczyna się nabór do Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych MKiDN „Śpiewająca Polska”. To program skierowany do najmłodszych - by przez śpiew mogli radować się życiem, doświadczać bogactwa muzyki, czerpać satysfakcję ze wspólnego śpiewania; by przez przyjemnie spędzony czas uczyli się wewnętrznej dyscypliny, otwierali na świat kultury.

Sprzymierzeńcy w wychowaniu
Powodzenia szkolne i życiowe uczniów w ogromnej mierze zależą od siły związku dwóch środowisk: nauczycieli i rodziców oraz jakości ich współpracy. Nauczyciele i rodzice są naturalnymi sojusznikami, partnerami dzielącymi wspólne doświadczenia i połączonymi wspólnym celem, którym jest dobro dziecka – jego edukacyjny i życiowy sukces. [...]

Kraina Eksperymentów, czyli „Świetlik” zaprasza
Dla najmłodszych obserwatorów, którzy nieustannie eksperymentują w zaciszu domowym, 23 marca 2010 roku odbędzie się finał Konkursu Nauk Przyrodniczych „Świetlik” organizowanego przez Fundację dla Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sto lat harcerstwa
Harcerstwo (taką nazwę nosi polska odmiana skautingu) nie jest tylko organizacją zrzeszającą wielu młodych ludzi. To przede wszystkim ruch społeczno-wychowawczy promujący pozytywny styl życia, a głównym jego celem jest służba dla innych.

Pieniądze są też dla dzieci!
Na dzieci patrzy się zwykle jak na niewinne aniołki, które są i powinny być z daleka od takich „brudów życia” jak np. pieniądze. Tymczasem o pieniądzach dzieci wiedzą dużo, a chcą wiedzieć jeszcze więcej. Dzięki zajęciom w ramach Uniwersytetu Dzieci, które 24 października ruszają na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (UEK), 25-osobowa grupa 12-14-latków dowie się sporo o podstawowych prawach ekonomii.

Szkoła to azyl
Jak zmienia się oblicze polskiej szkoły, jakie wyzwania czekają na nią w ciągu kilku najbliższych lat oraz jak powinna wyglądać bezpieczna szkoła? Na te i inne pytania w przeddzień jubileuszu 50-lecia odpowiada dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 1 im. Janusza Kusocińskiego w Krakowie Wojciech Miodoński.

Posługuje się myszą i klawiaturą...
„Kończąc klasę III, uczeń bezpiecznie korzysta z komputera: posługuje się myszą i klawiaturą, poprawnie nazywa główne elementy zestawu komputerowego...” − czytamy w nowej podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej. Wyniki badań „Rodzice wobec zagrożeń dzieci w Internecie” wykazują jednak, że „ponad 40% dzieci zaczyna samodzielnie korzystać z Internetu przed ukończeniem 9. roku życia”. Czy zatem podstawa nadąża za uczniem?

Nocne spotkania z renesansem
Wielu nauczycielom sen z powiek spędza pytanie: „Jak zainteresować uczniów tematem lekcji?”. Pracownikom krakowskiej Willi Decjusza udało się znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu.

Wakacje z Olgą Boznańską
Wakacje. Czas wolny od szkolnych obowiązków, klasówek i wstawania wczesnym rankiem. To też czas, by spotkać się np. z... Olgą Boznańską.

Amerykańskie wakacje
Amerykańskie wakacje to warsztaty dla dzieci towarzyszące wystawie Amerykański sen. Warsztaty odbywać się będą w lipcu i sierpniu w Muzeum Narodowym w Krakowie (gmach główny, al. 3 Maja 1).

Wystarczy kartka i ołówek
Twórcze działanie jest najważniejszą formą ludzkiej aktywności. Dzieci z natury są aktywne i ciekawe świata, potrafią reagować twórczo. Obserwując, poznając i badając, spontanicznie wyrażają swoje myśli, poprzez rysunek.

Jak wysłać dziecko na kolonie i nie zwariować
– Wyjazd kolonijny jest sprawdzianem dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka – mówi Agata Orzeł-Żukowska, psycholog dziecięcy i terapeuta rodzinny z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Krakowie. Co zrobić, by był to sprawdzian jak najmniej stresujący?

Szkoła myślenia
Panujący w szkołach system nauki pamięciowej ulega stopniowej zmianie. Przyczyną jest natłok wiedzy i coraz doskonalsze formy gromadzenia informacji. Edukacja zatem wyznacza sobie inne cele. W dobie kształcenia ustawicznego wydaje się, że najważniejszym zadaniem szkoły stanie się przygotowanie umiejętności, które umożliwią dzieciom w przyszłości samodzielne i świadome decyzje związane z zawodową sferą ich życia. Dlatego system edukacji ewoluuje w stronę kształcenia skoncentrowanego na myśleniu. O tym, jaki jest cel i – przede wszystkim – skutek owych lekcji, opowiada dr Paweł Poszytek, Dyrektor Narodowej Agencji Programu „Uczenie się przez całe życie”.

Lekcyjne opowieści
Od trzech lat jestem nauczycielką w szkole, w której wiele uwagi przywiązuje się m.in. do zrozumienia i poznania potrzeb dziecka zależnie od jego wieku rozwojowego. W tej szkole dostosowuje się program, treści, formy kształcenia do możliwości intelektualnych, fizycznych i uczuciowych ucznia.

Co z tą szkołą?
Przed laty zdecydowano, że miejsce sześcioletnich dzieci jest w przedszkolu i zlikwidowano wszystkie tzw. „zerówki” w szkołach. Dzisiaj stoimy przed kolejną zmianą, tym razem dotyczącą objęcia obowiązkiem nauki w szkole dzieci sześcioletnich. Nie wiemy, czy w klasie będą ławki czy dywan i stoliki. Nie wiemy też, jaki powinien być program dla sześciolatków w szkole. A co wiemy na pewno?

Wszechświat piękny jak malowanie
Instytut Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w ramach obchodów Międzynarodowego Roku Astronomii ogłasza konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Do wygrania: teleskopy, książki, mapy, płyty multimedialne.

Nauka bez szkoły
Każde dziecko wie, że musi chodzić do szkoły. Musi, bo nakazują mu to rodzice, a rodzicom prawo każe wysyłać dzieci do szkoły. Czy aby na pewno niechodzenie do szkoły jest nielegalne?

Integracja, czyli nauka wzajemnej akceptacji
O integracji w szkole z Ewą Bochenek, psychologiem i wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4 w Krakowie, rozmawia Joanna Moczulska.

Zapraszamy do szkoły
Sześcioletnie dziecko przygotowujące się do szkoły w zerówce na ogół bardzo pozytywnie myśli o szkole i chętnie do niej przychodzi. Jest jednak duża grupa dzieci, które są silnie związane z domem rodzinnym, nie osiągnęły dojrzałości szkolnej – są niedojrzałe emocjonalnie.

Najpierw sprawdź, potem decyduj
Przejście z przedszkola do szkoły to przekroczenie pierwszego edukacyjnego Rubikonu. Dlatego zanim wybierzesz szkołę dla swojego dziecka, sprawdź (najlepiej właśnie razem z dzieckiem), jak w niej naprawdę jest.

Podstawówka dla muzyków
Szkoła muzyczna I stopnia jest pierwszym szczeblem rozwoju muzycznych zdolności. Polscy muzycy kształceni są w dwóch rodzajach szkół. W szkołach, które prowadzą tylko zajęcia muzyczne i funkcjonują w godzinach popołudniowych, oraz ogólnokształcących szkołach muzycznych, których jest w kraju zaledwie kilka. Z Renatą Stępień-Huptyś, dyrektorką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krakowie, rozmawiała Joanna Moczulska.

Nauczyciel bez spódnicy
W szkołach, zwłaszcza podstawowych, uczą prawie same kobiety. Mężczyźni to rzadkość. Dlaczego mężczyźni nie wybierają tego zawodu? Czy mężczyzna nie może być dobrym nauczycielem?

Cała Polska śpiewa (nie tylko) dzieciom
Region małopolski od września 2006 roku bierze udział w Ogólnopolskim Programie Rozwoju Chórów Szkolnych „Śpiewająca Polska”. W projekcie mogą uczestniczyć wszystkie szkoły poza muzycznymi. – Główną ideą tego przedsięwzięcia jest to, by Polacy, a zwłaszcza dzieci i młodzież, znów zaczęli śpiewać – wykłada podstawowe zasady programu Izabela Szota, małopolski koordynator „Śpiewającej Polski”.

Każde dziecko ma prawo do sukcesu
Chyba nie ma osoby, która nie zgodziłaby się z tym stwierdzeniem. Jest jednak organizacja, która nie tylko wierzy w tę ideę, ale także stosuje ją w praktyce.

Integracja na plastyce
W wychowaniu głównie chodzi o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem – o to, żeby umiał bardziej być nie tylko z „drugim”, ale też i dla „drugich” – mówił Jan Paweł II. Obok siebie na co dzień istnieją wspólnoty ludzi zdrowych i ludzi niepełnosprawnych. Ważnym zadaniem obu tych wspólnot jest wzajemne rozpoznanie cech, między innymi po to, by wykształcić umiejętność niesienia pomocy, odpowiedniego traktowania, tworzenia wymagań, przestrzegania zasad i norm współżycia.

Dzieci na uniwersytety!
Typowy student to młody człowiek w wieku ok. 20 lat, który zdał maturę i wybrał konkretny kierunek studiów. Od niedawna jednak można mówić w Krakowie o nietypowym studencie – młodym człowieku w wieku od 7 do 13 lat, dla którego jeden kierunek studiów to zdecydowanie za mało. Pojawia się on na uczelni w soboty i nie ma litości dla wykładowcy – nie daje mu wyjść z sali i bombarduje pytaniami. Takim właśnie nietypowym żakiem jest student Uniwersytetu Dzieci.

Sztuka dla dzieci
Nauka w szkole to ważny, choć nie jedyny czynnik decydujący o rozwoju dziecka. Równie ważna może okazać się nauka poza szkoła – w domu kultury, na zajęciach rozwijających uzdolnienia artystyczne, językowe czy sportowe. Prezentujemy listę zajęć dla dzieci z podstawówki, jakie w tym roku szkolnym uruchamia Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”.

Edukacja prozdrowotna
Profilaktyka jest tańsza i łatwiejsza niż leczenie chorób – do tej prawdy nie trzeba nikogo przekonywać. By ją zastosować, trzeba jednak zrozumieć zasady i uświadomić sobie celowość wprowadzania ich w życie codzienne.

Dojrzałość szkolna
Informacja otrzymana od nauczyciela, że obowiązek szkolny u naszego dziecka należy odroczyć, zwykle budzi w rodzicach negatywne emocje. Czujemy wstyd przed rodziną, sąsiadami, otoczeniem, iż już w zerówce dziecko pozostanie na drugi rok. Jak pogodzić się z tym faktem? Najlepiej będzie zrozumieć problem.

Dysleksja to nie choroba, ale problem
O tym, czym jest dysleksja oraz jak ją rozpoznawać i jak pracować z dzieckiem dyslektycznym, rozmawiamy z Małgorzatą Niewodowską, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci Dyslektycznych w Krakowie.

„Uje” się nie kreskuje
Mimo że wiem, kiedy pisze się np. „ó” i wiem, że „ó” wymienia się na „o”, to i tak podczas pisania popełniam błędy ortograficzne – mówi 22-letni Bartek Fąka, absolwent technikum elektrycznego. W podstawówce stwierdzono u niego jedno z zaburzeń w pisaniu, dysortografię. Czy miało to wpływ na jego życie?

Szkodliwe eksperymenty
W ministerialnym gmachu przy Alei Szucha przygotowywana jest nowa reforma nazywana „obniżeniem wieku obowiązku szkolnego”. Jest cicha, szybka i pozbawiona szerszej społecznej refleksji. Wielu rodziców przyszłych sześciolatków wysyła do MEN protesty. Skutki reformy mogą być jednak daleko poważniejsze niż smutna konieczność przebywania malucha w nieprzyjaznych mu szkolnych murach.

Naucz się własnego dziecka
Jak wpłynąć na zmianę złego zachowania dziecka, pomóc mu wykorzystać możliwości intelektualne w nauce i nauczyć je twórczo wyrażać gniew?

Spędź lato w Dworku
Brak pomysłu na wakacje? Może więc ratunkiem będą zajęcia w Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” oraz podległych mu klubach kultury. Organizatorzy Akcji Lato w Dworku przygotowali w nich tak wiele atrakcji na wakacje, że z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Wystarczy przyjść, wybrać i zapisać się, a tegoroczne wakacje na pewno będą udane.

Nie tak łatwo o ADHD
ADHD to coraz częstsza diagnoza stawiana uczniom przez ich nauczycieli czy rodziców. Czy słusznie?