Warning: Use of undefined constant P_WARNING - assumed 'P_WARNING' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 404

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 491

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, string given in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 73

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 212
Edukacyjny Kraków
Newsletter

Szkoły ponadgimnazjalne
 
Pasja na V Festiwalu Informatycznym
Zakończyła się piąta edycja Festiwalu Informatycznego „Projekt na szóstkę” organizowanego przez Zespół Szkół Łączności w Krakowie (ZSŁ). Pierwszy raz wydarzenie to trwało nie jeden, ale dwa dni. Jest jeszcze jedna różnica. Festiwal odbył się w innym miejscu niż ZSŁ. Tym razem prezentacje na temat branży IT oraz konkursowe i pozakonkursowe pokazy projektów uczniów miały miejsce w Krakowskim Parku Technologicznym (KPT).

Zostań informatyczką!
Katedra Informatyki i Metod Komputerowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie przy współpracy z Małopolskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Doradcą Metodycznym Edukacji Informatycznej z Urzędu Miasta Krakowa organizuje 10 czerwca 2011 spotkanie dla uczennic szkół średnich zatytułowane „It’s UP to Girls!”.

Festiwal na szóstkę!
Zespół Szkół Łączności w Krakowie już po raz piąty organizuje Festiwal Informatyczny „Projekt na Szóstkę”. W konkursie startować będą uczniowie krakowskich szkół zawodowych. Do wygrania m.in. szkolenia z zakresu e-marketingu czy staż w agencji marketingowej we Wrocławiu. Tym razem partnerem strategicznym szkoły jest Krakowski Park Technologiczny (KPT) – impreza będzie się odbywać 9 i 10 czerwca 2011 r. właśnie na terenie KPT przy al. Jana Pawła II 41 L.

Otwarci na wolontariat
24 lutego w godzinach od 9.00 do 14.00 w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie (al. A. Mickiewicza 5) odbędą się V Małopolskie Młodzieżowe Targi Pracy i Edukacji „Młodzież – Praca – Perspektywy”. W tym roku targi organizowane są pod hasłem „Otwarci na wolontariat”. Odbiorcami Targów są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa małopolskiego, nauczyciele, pedagodzy szkolni, doradcy zawodowi oraz zainteresowani mieszkańcy Małopolski.

Długopisy robią comba
Niewielu wie o ich istnieniu. Tymczasem ich hobby jest niezwykle oryginalne i twórcze. Mowa o… penspinnerach – młodych ludziach, którzy potrafią przeznaczyć dużo czasu na efektowne kręcenie długopisem w dłoni.

Szkoła nie tylko techniczna
Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku w Krakowie (ZSŁ) obchodzi już 65-lecie swojego istnienia. To szkoła z tradycjami, ale i z przyszłością. Pomimo że ZSŁ jest szkołą o profilu technicznym, daje duże możliwości rozwoju na polu humanistycznym.

Aktywność, radość i przyszłość - Renesans w Radiu Pryzmat
„Renesans – tutaj najważniejszy jest człowiek” to program, którego można posłuchać w każdy poniedziałek o godz. 18.00 w internetowym Radiu Pryzmat, działającym przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Audycja jest w ramówce od roku, ale teraz zmieniła swoją formułę.

Sprzedaj swój pomysł w 2 minuty
Ruszył projekt skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Moje 2 minuty”. Projekt, a zarazem konkurs, w niekonwencjonalnej formie ma zachęcić młodzież do myślenia o swojej przyszłości w kreatywny sposób. Organizatorem jest Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o., a partnerują mu: Narodowy Bank Polski oraz Kuratorium Oświaty.

Uczeń na uczelni
Przedstawiciele małopolskiego oddziału Wyższej Szkoły Zarządzania Polish Open University (POU) oraz VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie na początku września 2010 r. podpisali porozumienie o współpracy. Jak podkreśla dziekan POU, dr Agnieszka Knap-Stefaniuk, jest to sfinalizowanie już istniejącego współdziałania w ramach Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Procesu Dydaktycznego w Zakresie Przedsiębiorczości.

Studia w Japonii
Ambasada Japonii w Polsce oraz Tokyo University 21 września o godz. 17.00 zapraszają na spotkanie informacyjne dotyczące nowego bezpłatnego programu studiów dla młodzieży zagranicznej. Spotkanie organizowane w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie prowadzone w języku angielskim.

Matematyka: by ją polubić, trzeba zrozumieć
Matematyka zawiera podstawowe, wręcz przyrodzone człowiekowi prawa logiki [...]. Matematykę tak określoną trzeba przede wszystkim rozumieć i wtedy zwykle się okazuje, że można ją nawet polubić. Obawiamy się matematyki, bo jej nie rozumiemy, w wyniku tego większość społeczeństwa wolałaby unikać tego przedmiotu w szkole, a już na pewno nie chciałaby się poddać jakiemukolwiek sprawdzeniu swojej wiedzy i umiejętności z tego przedmiotu.

Nagrody u ministra
W poniedziałek 21 czerwca 2010 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste zakończenie XXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Trzydziestu laureatów, wyłonionych spośród ponad 14 tys. uczestników zgłoszonych do zawodów Olimpiady, zaprosił na spotkanie minister Adam Jasser, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Gastronomia po nowemu
14 czerwca od godz. 10.00 Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 w Krakowie zaprasza na konferencję pt. Praktyczna gastronomia w nowoczesnej szkole zawodowej (Hotel Zieliniec Poznań, ul. Sarnia 23, 61-058 Poznań). Udział w konferencji jest bezpłatny.

IV Festiwal Informatyczny
1 czerwca w Zespole Szkół Łączności w Krakowie odbył się IV Festiwal Informatyczny „Projekt na Szóstkę”.

Tradycyjnie i nowocześnie o smaku
W tym roku Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 im. prof. Odona Bujwida przy ul. Zamoyskiego w Krakowie będzie obchodził swe setne urodziny. Kiedyś szkoła dla panien z dobrych domów, dzisiaj kształci elitę tradycyjnej kuchni Krakowa.

Otwarci na sukces - po targach
4 marca 2010 w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie (al. Mickiewicza 5) już po raz czwarty odbyły się Młodzieżowe Targi Pracy i Edukacji pt. „Młodzież – Praca – Perspektywy”. Na same warsztaty i szkolenia towarzyszące imprezie zarejestrowało się około 2,5 tysiąca młodzieży.

Nauka mobilności
Już po raz czwarty w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 im. Szczepana Humberta w Krakowie odbędą się Małopolskie Młodzieżowe Targi Pracy i Edukacji pt. „Młodzież – Praca – Perspektywy”. Zwiększenie wiedzy na temat finansów, wspieranie wchodzenia na rynek pracy, zapoznanie z ofertą edukacyjną szkół policealnych i uczelni, pomoc w wyborze funduszu emerytalnego – to kilka z licznych celów, jakie stawiają przed sobą targi. Tegoroczne hasło przewodnie targów to „Otwarci na sukces”.

Rankingi a wybór szkoły
Czy warto kierować się rankingami przy wyborze szkoły? To pytanie, z jakim często spotykam się w mojej pracy.

Warsztaty z astronomii
Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego otwiera warsztaty dla młodzieży w wieku 15-25 lat. Warsztaty odbywają się co tydzień we wtorki w godzinach od 16.15 do 17.45 w Obserwatorium Astronomicznym UJ, ul. Orla 171.

Najważniejsza jest konsekwencja
Jak zachęcić ucznia do historii? Jakie cechy powinien posiadać dobry nauczyciel i co jest najważniejsze w nauczaniu młodzieży. Na te i na wiele innych pytań odpowie Józef Jaworski – nauczyciel historii w elitarnym V LO w Krakowie, pierwszy laureat Nagrody im. Tadeusza Słowikowskiego na najlepszego nauczyciela historii.

Przez pryzmat młodych
Powstaje nowe radio internetowe, które tworzą uczestnicy zajęć ze Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie. Młodzi radiowcy są świetnie przygotowani do tej roli. Zdobyli już reporterskie doświadczenie, działając w Akademii Dziennikarskiej przy SCKM. Ich cel: chcą tworzyć radio słowa, które nie będzie kolejną „empetrójką”.

Diamentowa szansa AGH
Olimpiada „Diamentowy Indeks” otwiera możliwość studiów na Akademii Górniczo-Hutniczej bez procedury rekrutacyjnej. Do pierwszego etapu rywalizacji przygotowują się teraz licealiści z całego kraju. Mogą popisać się wiedzą z zakresu matematyki, fizyki, chemii oraz geografii. To już trzecia edycja „Diamentowego Indeksu”. Organizatorem konkursu jest Komitet Główny Olimpiady powołany zarządzeniem Rektora AGH. Przewodniczącym jest dr Jerzy Stochel.

Rusza XXIII Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej
Już po raz dwudziesty trzeci startuje ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Ekonomicznej (OWE). Hasło przewodnie XXIII Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej brzmi „Wahania koniunktury a rozwój gospodarki”. Z tym tematem zmierzy się w I etapie OWE w tym roku ponad 14 tys. uczniów z całej Polski!

Kiedy informatyka staje się pasją...
3 czerwca w Zespole Szkół Łączności w Krakowie odbył się III Festiwal Informatyczny. Uczniowie dowiedli, że informatyka to nie tylko zabawa, ale również prawdziwa pasja!

Grafik na sto procent
„Uważam, że informatyka jest światem, w którym nie ma ograniczeń, a programista jest jak bóg, któremu wystarczy tylko pomysł”. Takie, między innymi, stwierdzenia można było usłyszeć w ubiegłym roku z ust uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w czasie finału II Festiwalu Informatycznego „Projekt na Szóstkę” organizowanego przez Zespół Szkół Łączności w Krakowie. 3 czerwca br. odbędzie się III Festiwal Informatyczny. Rozmawiamy z Michałem Skawiańczykiem, który w „Projekcie na Szóstkę” zaprezentuje się już po raz trzeci.

Młodzi i wspaniali
Sukcesy, znajomość języków obcych, atrakcyjny wygląd – to wartości, do których współczesna młodzież przywiązuje coraz większą wagę. Ale i zwykła ludzka dobroć, serdeczność i bezinteresowna praca na rzecz innych są dziś tak samo trendy, jak modny strój czy płynne porozumiewanie się w języku angielskim. Nie wierzycie?

Informatycy nie gęsi i…
"Jeżeli na co dzień i od święta zajmujesz się informatyką, zapraszamy na Festiwal „Projekt na szóstkę". Przez naszą inicjatywę chcemy pokazać, że informatyk to nie osobnik przygarbiony nad klawiaturą, błądzący po stronach www lub uzależniony od gier. To człowiek z inwencją i pomysłami na przyszłość. A sama informatyka? Może bawiąc, uczyć i ucząc, bawić".

Najdzielniejsza sprężyna pomyślności
Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie (ZSM nr 1) w obecnym roku szkolnym obchodzi 175-lecie powstania placówki. Szkoła została utworzona w 1834 roku z inicjatywy Szczepana Humberta, architekta pochodzenia francuskiego, który do dzisiaj jest patronem szkoły. „…pragnę uwiecznić pamięć moją między innymi przeznaczając mój majątek (…) na użytek miasta. Przekonany, że sztuki rzemiosła są najdzielniejszą sprężyną pomyślności narodowej (…), mniemam, że przywiązania mojego dam najlepszy dowód, tworząc Instytut, którego by celem było przygotowanie dobrych rzemieślników”.

Perspektywa zawodu w kryzysie
W dniach 12-13 marca br. w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 odbyły się III Małopolskie Targi Pracy i Edukacji. Pierwszy dzień był dniem warsztatów i szkoleń dla młodzieży. W drugim dniu Targów odbyła się konferencja „Młodzież – Praca – Perspektywy”, w której uczestniczyli m.in. Wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych, Elżbieta Lęcznarowicz, oraz Poseł na Sejm RP, Jarosław Gowin.

Zawodowe w odstawce?
Choć dziś dużo się mówi o zielonym świetle dla szkolnictwa zawodowego, to są to tylko słowa. Dlatego szkoły zawodowe o swoją promocję muszą troszczyć się najczęściej same. Tak jak robi to na przykład Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie. Rozmawiamy z dyrektorem szkoły, Antonim Warczewskim.

V Zakład (nie)Karny
Zakład Karny, tudzież Szczególnie Nauczający – to określenia „piątki” nadane jej przez absolwentów tego liceum. Powtarzane przez lata przylgnęły do szkoły. Jednakże krakowska „piątka” bynajmniej więzieniem nie jest. Stawia się w niej na swobodę w myśleniu i rozwoju własnych zainteresowań. Podkreślają to w swych wypowiedziach zarówno pracownicy, jak i byli i obecni uczniowie. Te czynniki to klucz do wysokiej pozycji w rankingach. W opublikowanym ostatnio przez magazyn „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” zestawieniu najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce „piątka” uplasowała się na miejscu trzecim.

Tacy sami
Otworzyć się na człowieka z innego kręgu kulturowego nie jest rzeczą łatwą. Jeszcze trudniejsze jest powstrzymanie się od stereotypowego szufladkowania. Zwłaszcza jeśli te uproszczone obrazy rzeczywistości i uprzedzenia tkwią w ludziach od wieków.

Jak uczyć bez uprzedzeń?
10 grudnia br. upłynęło 60 lat od uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. W Krakowie odbyło się co najmniej kilka uroczystości z tej okazji. W auli Wyższej Szkoły Europejskiej przy ul. św. Filipa 25 miała miejsce debata „Edukacja przeciw dyskryminacji”, na której goście i studenci zastanawiali się m.in. jak dostosować metody nauczania do współczesnego społeczeństwa polskiego.

Czy myślenie boli?
Joanna Konieczna-Sierak, nauczycielka filozofii w XXXI LO w Krakowie: – Filozofia jest królową nauk. W moim przekonaniu te zajęcia pozwalają uczniom na refleksję, której dziś w ogóle nie podejmują w swoim życiu. Już sama nazwa tego przedmiotu powoduje inne nastawienie, wybija z rytmu codziennych spraw. I nawet jeśli uczeń przez wszystkie zajęcia z filozofii nie odezwie się ani razu, pozostaną mu pewne pytania, z którymi prędzej czy później się zmierzy.

Szkoła doskonale dopasowana
– Nasze dzieci myślą wolno i nie wszystko potrafią zrozumieć. Zawsze podkreślam, że różni ludzie w różnych dziedzinach są lepsi i gorsi. Jeden nie widzi wszystkich kolorów, inny nie potrafi docenić muzyki czy malować, ale to nie przeszkadza mu w funkcjonowaniu – mówi Jan Szczechowicz. Ludzie o obniżonych zdolnościach intelektualnych także potrafią normalnie żyć i pracować, jeśli tej pracy się ich nauczy. O szkole dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo rozmawialiśmy z dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie Wiktorem Wilkiem oraz z kierownikiem do spraw opiekuńczo-wychowawczych SOSW nr 1 Janem Szczechowiczem.

Akademickie 15-lecie


Szkoła i studia – na raz!
17 listopada br. o godz. 10.00 w auli Centrum Kongresowego na Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego odbył się „zjazd” pierwszy – inauguracyjny Uniwersytetu dla Młodzieży. Przemówień i czterech wykładów wysłuchało ponad 300 uczniów i nauczycieli ze szkół ponadgimnazjalnych. – Dzięki takim inicjatywom możemy poznać lepiej uczelnię i zweryfikować swoje oczekiwania, a nie opierać ich jedynie na tym, co pokazuje reklama – dzieli się swoimi wrażeniami odnośnie projektu Przemek, uczeń klasy drugiej w LO im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Poezja powinna mieć swoją trasę koncertową
26 września w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie odbędzie się II Maraton Literacki. Wystartują w nim z książką w dłoni krakowscy artyści, oraz uczniowie i studenci. O tegorocznym Maratonie Literackim, a także o potrzebie czytelniczej kampanii reklamowej i różnych jej formach opowiada Agnieszka Bubka, reżyser Maratonu.

Uczniowie, na salony
Maturzyści (choć nie tylko)! Nie myślcie, że jesteście sami w tym trudnym roku szkolnym. 8. września ruszył Salon Maturzystów Perspektywy 2008, czyli mobilny pomocnik skierowany właśnie do Was. W dniach 22-23 września Salon pojawi się także w Krakowie.

100 lat!
Zespół Szkół Poligraficzno-Księgarskich im. Z. Klemensiewicza w Krakowie w tym roku świętuje 100-lecie swojego istnienia. Warto więc przypomnieć niezwykłe dzieje tej szkoły.

Luksus wiedzy (pozaszkolnej)
Kiedy wpiszemy w internetowej wyszukiwarce hasło „korepetycje”, zostaniemy zasypani ofertami dodatkowych lekcji. Nic dziwnego, bo chętnych na „korki” nie brakuje, zwłaszcza wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. – Właściwie nie znam nikogo, kto uczyłby się w liceum i nie chodził dodatkowo na korepetycje – mówi licealistka Ewelina Przewoźniak.

Niepełnosprawni intelektualnie – nowe możliwości
Od 2005 r. w Polsce istnieje możliwość zakładania dwuletnich liceów ogólnokształcących specjalnych dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie. W Krakowie pierwsze liceum tego typu powstało 1 września 2007 r. w Zespole Szkół Specjalnych nr 14 na os. Sportowym.

Coraz więcej informatyczek
Jest sobota, godzina 10:25. Pięć minut przed startem finału organizowanego przez Motorolę konkursu „Diversity”, czyli „Różnorodność”. Odbieram swoją akredytację prasową i słyszę rozmowę kogoś z obsługi. – Słuchajcie, jak nazwać panią informatyk? Może być „informatyczka”? – Yyy, chyba nie. Napisz lepiej po prostu informatyk, to się nie odmienia – pada odpowiedź. Tymczasem taka rozmowa, przynajmniej w zamyśle organizatorów projektu, w ogóle nie powinna mieć miejsca.

Sztuka autoreklamy, czyli ponadgimnazjalne w Internecie
Nie da się ukryć: Internet w naszym kraju zaczyna odgrywać coraz większą rolę. Rynek reklamy internetowej jest już większy niż choćby rynek reklamy radiowej (źródło: gazeta.pl), a o sukcesie niejednego pomysłu na biznes stanowi dobra i właściwie rozpropagowana strona internetowa. No dobrze, a co ma do tego edukacja? Sporo. Przecież potencjalni uczniowie pierwszy kontakt z daną szkołą mają najczęściej właśnie poprzez Internet. Dlatego postanowiliśmy stworzyć ranking stron internetowych krakowskich szkół ponadgimnazjalnych. Oto jego historia.

Jak (i kogo) praca bogaci?
W beztroskim życiu wielu uczniów nadchodzi w końcu taka chwila, gdy rodzice odmawiają kupna kolejnej płyty czy reagują oburzeniem na pytanie „Kupisz mi nową komórkę? Bo ta jest już przedpotopowa”. Wtedy rodzi się myśl – może by pójść do pracy? Jednak od myśli do czynu jest daleka droga, a zanim dojdzie się do jej końca, warto przemyśleć, czy aby na pewno będziemy potrafili połączyć rolę pracownika z rolą ucznia.

Kształcić ludzi otwartych na świat
Wyższa Szkoła Europejska im. J. Tischnera (WSE) rozpoczyna właśnie projekt pt. „Zaufanie społeczne jako nowoczesna forma patriotyzmu i obywatelskości”. Projekt skierowany jest do uczniów krakowskich liceów i realizowany będzie w formie warsztatów socjologicznych. O jego celach rozmawiamy z koordynatorem projektu, Joanną Prusak-Cieślik.

Szkoła jak magnes
Jeśli ktoś myśli, że właściciele prywatnych szkół istniejących w Krakowie mogą spać spokojnie, bo ich placówki to edukacyjne „samograje”, które nie muszą walczyć o uczniów, a i tak mają komplet w zespołach klasowych, to jest w błędzie. O tym, jaka była recepta Prywatnego Akademickiego Centrum Kształcenia (PACK) na zdobycie sobie renomy i przebicie się na trudnym krakowskim rynku edukacyjnym, opowiada dr hab. Jerzy Waligóra, założyciel szkół akademickich z ul. Karmelickiej.

Szóstki się należą!
„Uważam, że informatyka jest światem, w którym nie ma ograniczeń, a programista jest jak bóg, któremu wystarczy tylko pomysł, nic nie stanowi dla niego nierozwiązywalnego problemu”. Takie, między innymi, stwierdzenia można było usłyszeć z ust uczniów krakowskich szkół ponadgimnazjalnych w czasie finału II Festiwalu Informatycznego „Projekt na Szóstkę” organizowanego przez Zespół Szkół Łączności w Krakowie. Było naprawdę imponująco.

Na pomoc decyzjom edukacyjnym
Planowanie kariery zawodowej to konieczność, przed którą staje każdy młody człowiek. Praca powinna być przecież dla nas nie tylko źródłem dochodu, ale także satysfakcji wynikającej z rozwijania pasji, realizowania zainteresowań i rozwoju osobistego.

Karierę zacznij na targach
Twoja kariera w Twoich rękach – pod taka nazwą 28 maja br. w Nowohuckim Centrum Kultury odbędą się Targi Edukacji i Pracy. Organizatorem tej imprezy jest Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Krakowie (CEiPM) Ochotniczych Hufców Pracy.

Festiwal Informatyczny „Projekt na Szóstkę”
1 maja minął termin zgłaszania prac konkursowych do II Festiwalu Informatycznego „Projekt na Szóstkę”.

Korzystaj z pozalekcyjnej wiedzy
W raporcie Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa pt. „Aspiracje edukacyjne uczniów klas III krakowskich gimnazjów w roku 2006/2007” zwraca się uwagę m.in. na to, że jedną z ważniejszych spraw, które oceniają młodzi ludzie decydujący o wyborze szkoły ponadgimnazjalnej, jest to, czy dana szkoła oferuje interesujące zajęcia pozalekcyjne. Spytaliśmy panią Jadwigę Koczur, pedagoga szkolnego, pracującą w IV LO w Krakowie o to, jaką wartość mogą mieć takie dodatkowe zajęcia prowadzone dla uczniów. Oto, co usłyszeliśmy.

Pochwała przyjaźni
„Wszystkom ci winien, o przyjaźni!/ Z tobą mogę wśród wężów chodzić bez bojaźni,/ Z tobą mi jest nieszczęście miłe; a bez ciebie/ Żyć by mi się przykrzyło z aniołami w niebie” – oto pochwała przyjaźni według Tomasza K. Węgierskiego, osiemnastowiecznego polskiego podróżnika i poety.

A to ciekawe!
Ciekawe rozwiązania? Niebanalna historia? Puste przepisy? Zaczęliśmy sprawdzać, co w krakowskich szkołach ponadgimnazjalnych „piszczy”. Przeczytajcie, być może te właśnie ciekawostki skłonią was do poszukania na własnym szkolnym podwórku nietypowych pomysłów, ciekawych historii, dziwnych przepisów. Piszcie o nich do nas! Najciekawsze z ciekawych opublikujemy.

Pasjonujące rozwiązanie
Sport, aktorstwo, rysunek, podróże… Każdy ma jakieś swoje małe zainteresowania. Czasem jednak z małych zainteresowań rodzi się zamiłowanie, które zakorzenia się w naszym życiu tak mocno, że chcemy się temu poświęcić bez reszty. Wszystko pięknie, ale jeśli się ma kilkanaście lat, trzeba jednak przeznaczyć trochę czasu na naukę… Co by tu zatem wykombinować, by edukację zbratać z pasją?

Praca zaczyna się w szkole
By nadać swojej zawodowej karierze odpowiedni kształt i kierunek, warto o niej myśleć już w szkole ponadgimnazjalnej. W poważnym planowaniu przyszłej pracy pomóc mogą coraz popularniejsze narzędzia i instytucje działające na rzecz zawodowej aktywizacji młodych.

Dyrektorzy o rankingach
Najlepsze to znaczy – jakie? Zapytaliśmy dyrektorów dobrych krakowskich szkół ponadgimnazjalnych o opinię na temat tego, jak uczniowie powinni czytać informacje z rozmaitych rankingów edukacyjnych. Poprosiliśmy ich też, by pomogli wam odpowiedzieć sobie na pytanie, jak rozpoznać, że dana szkoła jest dobra. Dobra dla was.