Warning: Use of undefined constant P_WARNING - assumed 'P_WARNING' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 404

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 491

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, string given in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 73

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 212
Edukacyjny Kraków
Newsletter

Matura / studia
 
Doktorant nie robi wrażenia
Mnóstwo uczelni i sporo osób chętnych do studiowania sprawia, że śmiało możemy mówić o pladze magistrów. Tytuł „mgr” przed nazwiskiem nie robi na nikim wrażenia. Ale przybywa też doktorantów. I wynika z tego, że także studia III stopnia nie są już dzisiaj powodem do dumy.

Kolejna Jesienna Szkoła Leszka Balcerowicza
Kolejny rok akademicki to nowe wyzwania i doświadczenia. Jeśli chcesz wzbogacić je o naprawdę wyjątkowe wydarzenie, weź udział w Jesiennej Szkole Leszka Balcerowicza. Spotkasz znanych ekonomistów, poznasz ludzi o podobnych zainteresowaniach, możesz zdobyć nagrodę pieniężną.

Kosmiczny projekt z krakowskiej ASP
Michał Kracik, asystent w Katedrze Metodyki Projektowania i pracownik Wydziału Form Przemysłowych piszący niezależnie pracę doktorską na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, opracował projekt hełmu kosmicznego – nieodłącznego elementu skafandra kosmicznego BioSuit ™ rodem z Ameryki. A wszystko to w ramach stypendium Fulbrighta w zespole prof. Davy Newman projektującym skafander kosmiczny BioSuit ™.

Studenckie życie w pigułce
Zbliża się czas wyjazdów na uczelniane obozy adaptacyjne. To dla świeżo upieczonych żaków szansa na poznanie „w pigułce” życia akademickiego. Warto pojechać? Jak wynika z wypowiedzi naszych rozmówców: jak najbardziej! To czas beztroski, zabawy i co najważniejsze – szansa na poznanie wielu nowych osób.

Matematyka źródłem radości
Przemysław Mazur, Maciej Gawron, Tomasz Kobos i Jakub Konieczny, studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, na przełomie lipca i sierpnia zwyciężyli w Błagojewgradzie w Bułgarii w XVIII Międzynarodowym Konkursie Matematycznym International Mathematical Competition for University Students (IMC). Tym samym powtórzyli sukces uczelni sprzed pięciu lat.

UJ uczy o grach wideo
W październiku wielu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego podejmie naukę… projektowania i produkcji gier. Tworzenie gier wideo to unikatowy kierunki studiów, które mają kształcić przyszłych, dobrze zarabiających specjalistów sektora elektronicznej rozrywki.

Weterynaria nareszcie w Krakowie
Dzisiaj studiowanie weterynarii jest możliwe w Warszawie, Lublinie, Wrocławiu oraz Olsztynie. W 2012 roku do tych miast dołączy Kraków.

Płać za drugi fakultet!
Masz w planach rozpocząć studiowanie drugiego kierunku studiów? Zastanów się, czy cię na to stać. Od 1 października 2011 r. studiowanie drugiego i kolejnego fakultetu będzie się bowiem wiązało z opłatami. Wejście w życie nowej ustawy dotyczącej szkolnictwa wyższego wzbudza bardzo wiele emocji wśród studentów i nie tylko.

Stypendium z wyboru
Do 24 kwietnia Fundacja Absolvent.pl przyjmuje zgłoszenia do konkursu pt. „Stypendium z wyboru”. Zwycięzcy mogą otrzymać nawet 5 tysięcy złotych na wybrany przez siebie cel związany z edukacją i rozwojem zawodowym. Trzeba zaprezentować się atrakcyjnie – stypendium otrzymają bowiem te osoby, które zdobędą najwyższe noty podczas internetowego głosowania. Konkurs przeznaczony jest dla studentów i absolwentów (do roku po ukończeniu studiów), studiujących na polskich uczelniach, oraz osób z polskim obywatelstwem, uczących się na zagranicznych uniwersytetach. Na nasze pytania odpowiada przedstawicielka Fundacji Absolvent.pl oraz organizatorka konkursu, Justyna Zielińska.

Krakowskie zagadki kryminalne
4-5 czerwca w Krakowie odbędzie się największe w Polsce cykliczne wydarzenie naukowe poświęcone psychologii sądowej. Krakowska Konferencja Psychologii Sądowej pozwala rozwijać zainteresowania psychologią sądową w teorii i praktyce. Warsztaty i wykłady prowadzić będą m.in. światowej sławy naukowcy. Obok nich swoje badania i referaty mogą przedstawić także studenci.

Zostań Supergwiazdą!
9 kwietnia w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie (ul. Zakopiańska 62) odbędzie się casting dla utalentowanych scenicznie młodych ludzi (w wieku 17–25 lat). Zwycięzcy mają stworzyć nowe zjawisko w polskiej branży artystycznej skierowane do dzieci.

UEK otwiera się...
... i zaprasza kandydatów. Już 1 kwietnia 2011 w godz. 9.00-15.00 w pawilonie dydaktyczno-sportowym na kampusie UEK (ul. Rakowicka 27) Dzień Otwarty UEK.

Sfotografuj Europę!
Od 1 marca można przesyłać prace na międzynarodowy konkurs fotograficzny pt. „Discover Europe” organizowany przez organizację Erasmus Student Network (ESN). Uczestnikami mogą zostać polscy i zagraniczni studenci, którzy chcą zaprezentować Europę z własnego punktu widzenia. To już ósma edycja konkursu.

O książkach na słodko
„Book Me a Cookie” to adres internetowego bloga prowadzonego przez Joannę Mentel, studentkę dziennikarstwa i psychologii stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Blog pozwala Asi na realizowanie jej trzech podstawowych pasji: pisania, czytania książek i… pieczenia – ciast, ciasteczek, tortów.

Teatr po uniwersytecku
Remedium to teatr Uniwersytetu Jagiellońskiego, który powstał w lipcu 2010 roku. Pomysłodawcą jego stworzenia była studentka III roku prawa na UJ, Patrycja Parandyk. Aktorom, młodym studentom, zależy na tym, żeby wprowadzić tradycję tworzenia teatru w życie uniwersyteckie Krakowa. Opiekunem Teatru jest profesor dr hab. Emil Orzechowski.

Międzymiastowa chemia budowlana
Projekt otwarcia nowego międzyuczelnianego kierunku o nazwie chemia budowlana na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i politechnikach w Gdańsku i Łodzi czeka w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zaakceptowanie. To kierunek unikatowy – m.in. dlatego, że studenci będą w ramach wymian, uczyć się na trzech uczelniach.

Łowca komet
Michał Kusiak, student astronomii Uniwersytetu Jagiellońskiego, po raz kolejny odkrył kometę. Tym razem to dwutysięczny obiekt programu Sungrazing Comets odnaleziony za pomocą sondy SOHO. Michał opowiedział nam o swojej pasji i o tym, że odkrywać komety może każdy.

Na wakacje do Niemiec
Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie organizuje nabór chętnych na wyjazdy do wakacyjnej pracy w Niemczech dla studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zapisy przyjmowane są do 22 grudnia w godz. od 8.00 do 15.00. Szczegółowych informacji na temat wyjazdów udzielił nam Marek Miraczewski, pośrednik pracy z Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

Furgonetką przez świat
W sierpniu pięcioro studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie po dwóch i pół roku przygotowań rozpoczęło wielką podróż przy wsparciu uczelni oraz portalu podróżniczego Travelnity.com. Cel: w 450 dni odwiedzić 52 państwa na siedmiu kontynentach.

Praktyczna sztuka wystąpień
Jak się zaprezentować? Co i jak mówić? Jak umiejętnie wpływać na ludzi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w książce Artura Belinga pt. „Sztuka wystąpień publicznych”. To spojrzenie na tę sprawę z punktu widzenia praktyka.

Przyjaciel do kochania
Wielu krakowskich żaków może się pochwalić w swoich studenckich mieszkaniach posiadaniem zwierząt. Najczęściej są to psy, koty i wszelakie gryzonie. Czym jest dla studenta taki pupil? To kłopot, odpowiedzialność, a może same pozytywy?

Jesień z Balcerowiczem
Fundacja FOR już po raz trzeci zaprasza na Jesienną Szkołę Leszka Balcerowicza. Seminarium, które odbędzie się 26-28 listopada w Warszawie, skierowane jest do studentów, tegorocznych absolwentów oraz doktorantów, interesujących się tematyką związaną ze współczesną gospodarką. 30 uczestników weźmie udział w spotkaniach z cenionymi ekonomistami, a trzech najlepszych zdobędzie nagrody pieniężne.

Studenckie związki na odległość
Serce nie sługa – to znane przysłowie idealnie odnosi się do Gosi, Ani i Sylwii. Te krakowskie studentki związane są z obcokrajowcami. Dla nich odległość, różnice kulturowe czy bariera językowa nie mają znaczenia. Liczy się uczucie. A i plusy się znajdą, np. ... darmowe lekcje z prywatnym native speakerem!

UEK otwarty na świat
20 października odbył się V Międzynarodowy Dzień Otwarty Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. UEK prezentował swoją ofertę wyjazdową, prezentowały się liczne organizacje studenckie, odbyły się także imprezy towarzyszące, tj. konkursy z nagrodami, wystawa zdjęć, pokazy tańca i mody, degustacja potraw oraz koncert.

Przeciw myślowym skrótom
We wrześniu zakończył się projekt „KONTR-o-WERSJA”, którego autorami są Łowcy Stereotypów – grupa młodzieży działającej w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie (SCKM). Celem młodych było zdobycie wiedzy o mniejszościach narodowych i grupach etnicznych, następnie tę wiedzę chcieli przekazać jak najszerszemu gronu odbiorców.

Odwaga pomaga
„Konstelacja Lwa” to nowy projekt Biura ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego (BON UJ). Program ma pomóc czterdziestu studentom z problemami psychicznymi. – Celem programu nie jest leczenie, ale wsparcie psychologiczne i edukacyjne – mówi Ireneusz Białek, kierownik BON UJ. Chodzi więc przede wszystkim o zminimalizowanie trudności w wypełnianiu obowiązków studenckich, a także o łamanie stereotypów na temat chorób psychicznych np. w środowisku akademickim.

Krakowski Teatr Studencki
Krakowski Teatr Studencki pierwotnie miał zrzeszać studentów z Politechniki Krakowskiej. Okazało się jednak, że chętni przybywali z całego Krakowa. Rozmawiamy z Martą Knysak należącą do jedynego takiego w mieście zrzeszenia teatralnego.

Maturzyści 2010 planują życie
Zapytaliśmy absolwentów krakowskich liceów, jak wyglądała ich edukacja w liceum i jak wyobrażają sobie swoje dorosłe życie: co jest dla nich ważne i co chcieliby w życiu osiągnąć, jak się uczyć oraz czym różni się student od ucznia.

Student w muzeum
Wielu studentów doskonale wie, że muzeum to interesująca instytucja nie tylko pod względem ekspozycji, ale pracy i obowiązków. Stąd tak wielu z nich decyduje się na odbycie stażu i wolontariatu w tym miejscu. Tak jak Paulina, Asia, Marzena i Dominika. Muzeum przyciąga – mówią zgodnie dziewczyny, dla których była i jest to wyjątkowa przygoda.

Zanim nadejdzie wrzesień...
Wprawdzie do wrześniowej kampanii (sesja powtórkowa) studenci mają jeszcze daleko, ale już teraz można rozplanować naukę tak, by przyniosła efekty. Podpowiadamy, gdzie studenci mogą się uczyć w Krakowie.

Poczuć Europę na własnej skórze
Agnieszka i Weronika nie boją się wyzwań. Dowodem na to jest wyprawa, na którą planują wyruszyć w połowie lipca. Chcą objechać całą Europę w 40 dni, nie wydając ani złotówki na przejazd oraz noclegi. Niemożliwe? Nie według dziewczyn, które wierzą, że ich stuprocentowa niezależność, spontaniczność i odwaga sprawią, że przeżyją przygodę życia.

Wakacyjna praca nie tylko dla pieniędzy!
To, że studenci pracują w czasie roku akademickiego, już nikogo nie dziwi. A czas wakacji dla żaka wcale nie oznacza słodkiego lenistwa. Po co się nudzić, skoro można zarabiać. Tak jak Karolina, Dagmara, Gosia, Kamil i Aneta, którzy planują w czasie trzymiesięcznej przerwy pracować.

Sport czy studia?
Krótka piłka z prof. Andrzejem Klimkiem, rektorem Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie.

Z boiska na egzamin
Tenisistka Agnieszka Radwańska, szpadzista Radosław Zawrotniak, snowboardzista Mateusz Ligocki i piłkarz Marek Wasiluk – oni wszyscy twierdzą, że to niełatwe, ale możliwe do wykonania. O co chodzi? Postawiliśmy pytanie o to, czy da się pogodzić studiowanie z uprawianiem sportu na najwyższym poziomie.

Posłuchać głosu Afryki
Członkowie Afrykańskiego Koła Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili przemierzyć cały afrykański kontynent w siedem miesięcy. Ekspedycja wyruszyła 29 marca pod Collegium Novum. Głównym organizatorem i szefem wyprawy jest student V roku prawa na UJ – Errol Tapiwa Muzawazi z Zimbabwe.

Czapka: nowa studencka tradycja
Chcą przede wszystkim zachęcić do noszenia czapki studenckiej. Poza tym oferują dobrą zabawę, poznanie nowych ludzi i oczywiście zaznajomienie się z interesującą tradycją. Przedstawiamy Bractwo Czapki Studenckiej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zostań Aeżakiem!
Rusza rekrutacja do Europejskiego Forum Studentów AEGEE (Association des Etats Généraux des Etudiants de l’Europe – skrót należy czytać [aeże]). Rozmawiamy z Dominiką Lipską (studentką III roku lingwistyki stosowanej na WSE, w AEGEE od roku) oraz Sabiną Bryś (studentką II SUM Zarządzania w Administracji Publicznej na UJ, Członek Zarządu ds. PR).

Na wiosnę dla ciała i ducha
Warto od czasu do czasu zrobić coś tylko dla siebie. Można iść na basen, siłownię, fitness, zapisać się na kurs tańca, ale można też skorzystać z oferty SAWARES i zainwestować jednocześnie w ćwiczenia fizyczne, taniec i wizerunek. Inwestycja ta może okazać się wyjątkowo korzystna w przypadku osób poszukujących pracy, ale również dla szukających drugiej połówki.

Student daje lekcje
Korepetycje to od jakiegoś czasu norma w polskiej rzeczywistości. Coraz częściej za uczenie zabierają się studenci. Sprawdziliśmy, dlaczego i jak to robią.

Szkoła życia i człowieczeństwa
Wolontariat (łac. volontarius − dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma działalność na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie.

EA – bezstresowe studiowanie dla ambitnych
Edukacja artystyczna (EA) w zakresie sztuk plastycznych, bo tak dziś brzmi pełna nazwa kierunku (kiedyś: wychowanie plastyczne), to wbrew pozorom studia dla osób ambitnych. Powszechnie panuje opinia, że ten kierunek jest wyjściem dla nieprzyjętych na kierunki typowo artystyczne, jednak „zło konieczne”, może się tutaj przerodzić w to, co nazywamy przeznaczeniem.

Niejedno oblicze sesji
Styczeń to najgorętszy okres w życiu studentów. Do świadomości niejednego żaka dochodzi wtedy nagle, że przecież sesja już za pasem. Nie ma co czarować, że większość z nas systematycznie uczy się w czasie semestru. Niemal każdy student zabiera się za naukę w ostatniej chwili. I wtedy w ruch idą napoje energetyczne, hektolitry kawy, ogromne ilości czekolady i wypalanych papierosów. Oczywiście, nie są to najlepsze sposoby, ale… witamy w studenckiej rzeczywistości.

Polski LIP DUB po raz pierwszy
Niemal każdy chociaż na chwilę chce poczuć się gwiazdą. Umożliwia to zjawisko LIP DUB czyli „udawany śpiew”. Nagrywanie pojedynczych osób poruszających ustami w tle znanej piosenki przestało już wystarczać. O tym, że LIP DUB może być świetną zabawą w większym gronie pomyśleli studenci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, którzy zorganizowali pierwszy w Polsce uczelniany LIP DUB. I poszło im świetnie!

Studencie, nie pij!
O krakowskich studentach krążą legendy. Większość z nas ma opinię ambitnych i wytrwałych młodych ludzi, którzy próbują przedrzeć się przez gąszcz problemów związanych z sesją i samodzielnym życiem. Tak jest w ciągu dnia, a co wieczorami? Niestety studenckie życie „po godzinach” często wzbudza wiele zastrzeżeń…

Targi nie tylko dla inżynierów
V Targi Pracy AGH, odbywające się 5 listopada w głównym gmachu Akademii Górniczo-Hutniczej to niewątpliwie impreza potrzebna, zwłaszcza dla studentów. Nie znaczy to jednak wcale, że nie bez wad.

Rektorzy i minister o reformie
18 i 19 października br. w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyły się obrady Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W poniedziałek na posiedzeniu KRASP-u gościła Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – prof. dr hab. Barbara Kudrycka.

Autoprezentacja na targach pracy
Studencie! Już niebawem odbędą się V Targi Pracy organizowane przez Centrum Karier Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jeśli planujesz wziąć w nich udział, powinieneś koniecznie przeczytać ten artykuł! Poniżej prezentujemy przewodnik, który pomoże ci przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Cennych rad udzieliła nam Grażyna Czop-Śliwińska, kierownik CK AGH.

Pasja bez granic
Najczęściej pociąga nas to, co dalekie i egzotyczne. Zderzenie marzeń z rzeczywistością powoduje, że czasami przestajemy mieć ochotę na jakiekolwiek podróże, choćby na te palcem po mapie. Bywa jednak, że marzenia przeradzają się w pasję. Dowód: Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Opowieścią o T.N.A.NZ.O. zaczynamy cykl artykułów o ciekawych kołach naukowych działających na krakowskich uczelniach.

Home sweet home
Przechwala się trzech myśliwych. Pierwszy z nich: „Ja to byłem w Afryce i polowałem na lwy!". Drugi: „A ja to byłem na Alasce i polowałem na łosie!". Na to ostatni: „Hmm, panowie a ja byłem w Norwegii...". „A fiordy ty widziałeś?". „Fiordy!? Panowie, fiordy to mi z ręki jadły". Piszemy o wyprawie „Lalawethika challenge”, którą wymyślili i uskutecznili maturzyści 2009 z Krakowa. „Edukacyjny Kraków" patronował wydarzeniu.

Maturzyści 2009 radzą
Za kilka miesięcy kolejne egzaminacyjne zmagania. Aby pomóc w nauce maturzystom 2010, zapytaliśmy o maturalne wrażenia dwie osoby, które egzaminy zdawały w maju 2009.

Z maturą 2010 za pan brat
Maturzyści 2010! Specjalnie dla Was poprosiliśmy o rozmowę Piotra Ludwikowskiego – kierownika Pracowni Egzaminów Maturalnych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Jakich błędów popełnianych przez ubiegłorocznych maturzystów powinniście się wystrzegać oraz dlaczego nie należy się bać obowiązkowego egzaminu z matematyki? Odpowiedzi znajdziecie poniżej.

Biznes-student
Student, który prowadzi własną firmę? Jeszcze kilka lat temu student biznesmen był w środowisku akademickim zjawiskiem niecodziennym. Dziś zakładanie i prowadzenie przez studenta własnej firmy nikogo już nie dziwi. Wręcz odwrotnie. Tym imponuje się w środowisku, zdobywa szacunek i prestiż. A wszystko to za sprawą nowych możliwości, które otworzyły się przed młodymi ludźmi. Ambitnym i żądnym sukcesu studentom coraz chętniej przychodzi z pomocą Program Operacyjny Kapitał Ludzki oraz Program Innowacyjna Gospodarka.

Poznaj kierunki techniczne, matematyczne i przyrodnicze
14 września w godz. 11.00-13.30 Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zaprasza na spotkanie dla młodzieży promujące kierunki techniczne, matematyczne i przyrodnicze. Do udziału w spotkaniu zostały zaproszone także Politechnika Krakowska i Uniwersytet Jagielloński.

PERSPEKTYWY pomagają wybrać
14-15 września br. w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego (ul. Krupnicza 35) odbędzie się kampania informacyjna Salon Maturzystów PERSPEKTYWY 2009. Organizatorzy to Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” i Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Studencie, daj się zamówić!
Czym są „kierunki zamawiane”? Które krakowskie uczelnie objęte są tym projektem? Poniżej prezentujemy miniinformator dla osób zainteresowanych studiowaniem na tych kierunkach.

Mama-studentka
Najczęściej na początku pojawiają się płacz i załamanie, że trzeba się pozbyć planów i marzeń. Potem jednak przychodzi radość i poczucie odpowiedzialności. Studentki, które zostają mamami, potrafią pogodzić wychowywanie dziecka z nauką. Nie mówią, że jest im łatwo. Wręcz przeciwnie – studia i dziecko wiążą się z ciągłym zmęczeniem i zamartwianiem się o to, by zapewnić swojej pociesze jak najlepszy byt, przy jednoczesnym zaliczaniu egzaminów.

Studenckie lokum – trudny wybór?
Co roku do Krakowa przybywają tłumy świeżo upieczonych studentów, aby rozpocząć naukę na uczelniach. Wraz z przyjęciem na studia muszą podjąć pierwszą ważną decyzję– gdzie zamieszkać?

Truskawkowy koniec świata
A kto oczekiwał kolejnego potopu, zawiedzion będzie. Żadnych trąb, smoków. Deszcz meteorytów w postaci truskawek też nas nie dosięgnie. Jednym słowem żadna apokaliptyczna wizja nie ziści się jeszcze w postaci tych soczystych owoców. W końcu nie o takim końcu świata będzie mowa :). Chodzi o najdalej wysunięty na północ kontynentalny przylądek Europy. A zamierzamy go zdobyć za pomocą… truskawek. Niemożliwe? A jednak, przekonajcie się sami!

Trening sprzyja karierze
Dawno minęły już czasy, kiedy pracę dostawało się od ręki, bez większych starań. Dziś, by dostać dobrą posadę, trzeba przygotować profesjonalne dokumenty aplikacyjne, wyróżnić się spośród innych kandydatów oraz wykazać się różnymi kompetencjami. Z pomocą przychodzą uczelniane biura karier. Na nasze pytania odpowiada Monika Rębisz – psycholog i trener z Biura Karier UJ.

Sudoku mnie rozwija!
Rozmowa z Janem Mrozowskim, mistrzem świata w sudoku.

Paryż po studencku, czyli...
Paryż po studencku, czyli jak przetrwać 5 dni w mieście zakochanych, mając 100 euro w kieszeni. Wydaje ci się niemożliwe, że można zwiedzić stolicę Francji naprawdę tanim kosztem? I Ty możesz to zrobić! Ale tylko wtedy, jeżeli naprawdę marzysz o tym, by przeżyć kilka niezapomnianych dni w Paryżu. Najważniejsze są chęci, dobry humor i oczywiście zgrana paczka przyjaciół.

Czas pomóc innym
– W Polsce mamy zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny badań nad pokojem i rozwojem globalnym – mówi dr Konrad Pędziwiatr z Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Dlatego na WSE został uruchomiony program Peace and Development Studies (PDS), zajmujący się takimi problemami, jak rozwiązywanie konfliktów czy pomoc humanitarna i rozwojowa.

Bezstresowa sesja
Sesja to okres stresujący. Wiedzą o tym wszyscy studenci, ci mniej i ci bardziej systematyczni. Co zrobić, aby czas, który pozostał do egzaminu, wykorzystać jak najlepiej? Przeczytaj nasze instrukcje!

Studencki start w karierę
Rozmowa z dr. Markiem Benio, adiunktem w Katedrze Gospodarki i Administracji Publicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, specjalistą od prawa pracy, który ostatnio prowadził debatę w ramach I Krakowskiej Konferencji Finansowej „Student i Przedsiębiorca XXI wieku”.

Egzamin wstępny jak casting
Co roku uczelnie artystyczne przesłuchują rzesze kandydatów. Atmosfera rywalizacji i chęć zwrócenia na siebie uwagi przypominają często tę spotykaną na castingach do popularnych programów rozrywkowych typu „You can dance”. – Jeden ze zdających przykleił do obrazu kalesony i zamalował terpentyną – wspomina studentka, która rok temu pomyślnie zdała egzamin wstępny na malarstwo. Czy takie zachowanie gwarantuje jednak powodzenie na egzaminie?

Cel: rozwój
Działająca od ub. roku Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH jest inicjatywą osób, dla których fotografia jest równocześnie pasją, hobby oraz możliwością osobistego rozwoju i promocji. Głównym celem agencji, działającej w ramach Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego AGH, jest dostarczanie gratis jak najlepszej jakości zdjęć dla promocji swojej uczelni i miasta.

Studia na drugim końcu Polski
Mogli zdecydować się na studia w swoim mieście albo przynajmniej tak blisko, by co weekend wracać po „wałówkę” do domu. Zamiast tego woleli usamodzielnić się i nauczyć się żyć z dala od bliskich. Ola, Ela, Mateusz i Szymon, podobnie jak setki innych młodych ludzi, wyjechali na studia na drugi koniec Polski. Nie żałują swoich decyzji, chociaż nie zawsze jest im łatwo.

PROinżynier
Predyspozycje, zainteresowania i prestiż zawodu inżyniera to najczęściej wskazywane przez studentów powody wyboru uczelni technicznej. Niemal 75% respondentów decyzję o edukacji uniwersyteckiej podjęło w szkole średniej, jednak wśród najmłodszych studentów stosunkowo często wskazywane było również gimnazjum. Takie wnioski wynikają z III edycji ogólnopolskiego badania PROinżynier* organizowanego przez firmę inżynierską PROCHEM SA we współpracy ze stowarzyszeniem studentów BEST.

Mentoring dla młodych
Jeśli masz ciekawy pomysł na własną firmę oraz szukasz wsparcia finansowego i merytorycznego, to właśnie ruszyła kolejna edycja programu Youth Business Poland. Rekrutacja młodych przedsiębiorców zainteresowanych niskooprocentowaną pożyczką oraz współpracą z profesjonalnym trenerem coachingu lub mentorem trwa do 30 maja 2009. Nie przegap!

Integracja w studenckim wydaniu
– Uczelnie powinny ułatwiać studiowanie osobom niepełnosprawnym. Krakowskie szkoły wyższe są na dobrej drodze do tego – mówił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. Roman Niestrój. A wszystko to podczas oficjalnej części Dni Integracji krakowskich uczelni. Dni rozpoczęły się na kampusie UEK w środę 22 kwietnia i potrwają do 25 kwietnia.

Na majówkę, na wędrówkę...
„Młodzi w poszukiwaniu kulturalnych granic Europy” – pod takim hasłem 4–9 maja odbędzie się podróż studyjna przez Kraków, Oświęcim i Zakopane, połączona z seminarium i warsztatami. W projekcie wezmą udział studenci z Polski, Niemiec i Ukrainy.

Polska – Harvardem Europy
W kraju, w którym ludzie zwykli narzekać niemal na wszystko, mamy świetne uczelnie, cenione przez obcokrajowców. Coraz częściej zdarza się słyszeć, że Polska to „raj studentów” czy też „mekka”, do której zjeżdżają na studia osoby z różnych stron świata.

Kampus UJ kontra centrum
Nowe dylematy dwukierunkowców. Podświadomie liczyli na to, że oddanie budynków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (WZiKS) opóźni się jeszcze w czasie. I że uda im się przeżyć jeszcze choć jeden semestr na krążeniu miedzy instytutami znajdującymi się w ścisłym centrum Krakowa. 15 minut wystarczyło, by dobiec na kolejne ćwiczenia. Przeprowadzka nastąpiła jednak teraz. A dwukierunkowcy nieźle się nagimnastykowali nad ułożeniem nowego planu.

Nauka modeluje samoocenę
O powtarzaniu matury wypowiadają się specjaliści z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.

Matura po raz drugi
Kilkanaście tysięcy maturzystów w całej Polsce co roku deklaruje chęć przystąpienia do powtórnego zdawania egzaminu dojrzałości. W samym województwie podkarpackim , jak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej (OKE) w Krakowie, liczba osób powtarzających maturę z roku na rok wzrasta.

Edukacja po europejsku: SUM
Postanowienia procesu bolońskiego zakładają, iż system szkolnictwa wyższego będzie przedstawiał się w formie równania 3+2=5. Obrazuje ono opcje do wyboru: albo sam tytuł licencjata, albo jeszcze 2 lata uzupełniających studiów magisterskich. Takie rozwiązanie wpisuje się w obecną sytuację na rynku pracy: trzeba się ciągle przekwalifikowywać i zdobywać kolejne kompetencje. Zatem rozwiążmy to równanie i zastanówmy się, co może kryć się pod z pozoru wiadomą „dwójką”.

Chcą dostarczać endorfin
Zastanawiacie się, jak rozpocząć start w dorosłe życie? Boicie się, co będzie po ukończeniu studiów? Patrzcie na nich i bierzcie z nich przykład. Oni są żywym dowodem na to, że życie nie musi być nudne, i że to od Was zależy, jak będzie ono wyglądać.

II Wielki Bal Biotechnologa
II Wielki Bal Biotechnologa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie już się niestety odbył. Niestety, bo było naprawdę… pysznie! I my tam byliśmy, miód i wino piliśmy, więc na III równie wielki, jak mamy nadzieję, Bal już teraz się piszemy :-)

Studencki mikroświat
Mieszkanie w kilka osób na małej powierzchni, jedna kuchnia na kilkanaście osób, imprezy na korytarzu, ciągły hałas, wszędzie pełno ludzi. Jeżeli idąc na studia, chcesz studiować, a nie uczyć się, to dobrze trafiłeś. Akademik stoi przed tobą otworem!

Biotechnologia – nauka w kolorach tęczy
Transgeniczne pomidory, GMO, izolacja DNA – te hasła dla zwykłego człowieka brzmią groźnie i wciąż tajemniczo. Dlatego biotechnologia raczej nie cieszy się dobrą sławą. Tymczasem to właśnie dzięki tej nauce życie wielu ludzi stało się łatwiejsze, a życie niektórych – w ogóle możliwe.

Rekrutuj się – zostań mentorem!
Na początku marca do Krakowa przyjadą nowi studenci-obcokrajowcy. O gładką aklimatyzację w mieście smoka wawelskiego zadbają nowe sztaby mentorów. Dlaczego warto zostać mentorem?

Największa wartość: ludzie
Rozmowa z Moniką Piątkowską, Dyrektorem Wydziału Strategii i Promocji Miasta Urzędu Miasta Krakowa, organizatora kampanii EFEKTYWNI, adresowanej do studentów i absolwentów uczelni krakowskich.

Sesja do kwadratu
Spędzają niemal całe dnie na uczelni, biegają z jednych zajęć na drugie i odmawiają sobie wielu przyjemności. To dwukierunkowcy. Jednak dopasowanie do siebie planów zajęć i codzienne zmęczenie niemałą liczbą godzin ćwiczeń i wykładów to nic w porównaniu z sesją.

Andrzej Grabowski: duma z PWST
Kolejny tekst z cyklu, w którym znani krakowscy aktorzy radzą kandydatom na studia aktorskie, jak powinni się przygotować.

Studia za granicą to dobry wybór
Wyjeżdżając na studia za granicę, była pewna, że sobie nie poradzi. Choć początki nie były łatwe, dzisiaj Monika Niedbalska jest zadowolona ze swojej decyzji. Obecnie jest studentką II roku Napier University w Edynburgu. Twierdzi, że każdy młody człowiek z Polski może uczyć się poza granicami kraju.

Etnologia to nie nauka o motylach
Na temat studentów etnologii krąży wiele stereotypów – z jednej strony młodzi etnolodzy kojarzeni są z dredami na głowie i ludowymi, kolorowymi motywami w stroju, z drugiej twierdzi się, że po studiach pracują w muzeach. Faktem jest natomiast, że zainteresowanie studiami z etnologii rok w rok jest duże (mniej więcej około osiem osób na jedno miejsce). Jacy są studenci etnologii i – co ważniejsze – jak wyglądają ich studia?

Festiwal spełnionych marzeń
Jedna z najbardziej prestiżowych i największych imprez dla miłośników gór już za nami. 6. Krakowski Festiwal Górski nie zawiódł i tym razem.

Grabowska: dobrze być wytrwałym
Miałam dwa podejścia do egzaminów wstępnych na PWST. Pierwsze tuż po maturze. Do tamtego egzaminu przystąpiłam z marszu, słabo przygotowana, więc zostałam odrzucona po pierwszym etapie, uzyskując bardzo słabą notę z emisji głosu i dykcji. Podstawowym zarzutem, jaki usłyszałam, było to, że mój głos jest niesceniczny. Brakowało mi świadomości, że jest to sprawa nie tylko warunków, ale też pewnej techniki. Jednak niepowodzenie wyzwoliło we mnie jeszcze większą chęć dostania się na tę uczelnię i dało mi napęd do pracy nad sobą.

Globisz: najważniejsze - po swojemu
Proponujemy cykl tekstów, w których krakowscy aktorzy opowiadają o swoich studenckich przygodach. Na początek prorektor PWST ds. studenckich prof. Krzysztof Globisz daje cenne rady kandydatom na studia aktorskie.

Walkę o indeks czas zacząć
Wiedza o Uniwersytecie Jagiellońskim popłaca. Co roku odbywa się konkurs, którego zwycięzcy otrzymują indeks najstarszej w kraju uczelni.

Bitlesi i niestraszne ptaki Alfreda H.
Przepis na oryginalną sesję naukową może być prosty i jednocześnie skuteczny – zaprosić niekonwencjonalnego prelegenta, który na własny sposób przedstawi świeży ogląd poruszanej problematyki. Na konferencji poświęconej pamięci prof. Tadeusza Manna, która towarzyszyła jubileuszowi 55-lecia Wydziału Zootechnicznego Uniwersytetu Rolniczego, takim prelegentem był Wojciech Mann – rasowy gawędziarz i mistrz anegdot.

Polski student pracy się nie boi
Studiowanie bez jednoczesnej pracy zarobkowej? To dziś już rzadkość. Studenci od pierwszych lat edukacji na uczelniach odbywają praktyki, staże, pracują. Dzięki temu uczą się samodzielności, zorganizowania i, co niemniej istotne, zdobywają pieniądze.

Gender oczami ekonomistów
Bez manifestów, bez odświętnej otoczki. Analityczne i profesjonalne spojrzenie na szeroko pojętą sytuację kobiet w Polsce proponują członkowie Koła Naukowego Gospodarki i Administracji Publicznej przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W dniach 17-21.11. br. w ramach projektu „Tydzień Kobiet” odbędzie się szereg paneli dyskusyjnych podejmujących tę właśnie problematykę. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Komisarz ds. Polityki Regionalnej, Danuta Hübner.

Przyjaciółka uczelnia
– Nie mamy na co narzekać. Rektorzy nas, studentów, wpierali od zawsze. Uczelnia bardzo dba o poziom kształcenia, a panie w dziekanacie są zawsze uśmiechnięte – takie słowa można usłyszeć z ust studentów na jednej z krakowskich uczelni. Gdzie jest tak dobrze?

Targi Pracy AGH
Czwarta, jesienna, edycja Targów Pracy Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie już za nami. Sześćdziesiąt wystawców, prezentacje multimedialne, rzetelna informacja oraz gadżety firmowe – wszystko po to, aby studenci i świeżo upieczeni absolwenci szkół wyższych nie błądzili po omacku w poszukiwaniu dróg wejścia na rynek pracy.

Erasmusi z myślą o dzieciach
Zbliża się okres Bożego Narodzenia, wkrótce ulice Krakowa rozświetlą świąteczne dekoracje, a miasto ogranie bożonarodzeniowa atmosfera. Członkowie Erasmus Student Network postanowili w tym szczególnym czasie pomyśleć o najmłodszych, którzy z utęsknieniem wyczekują świętego Mikołaja. ESN rusza z projektem International Santa Claus, w ramach Social Erasmus – programu pomocy dzieciom z domów dziecka.

Tu otwiera nam się świat
Rozmowa o tym, jaka jest edukacja w Polsce i na Białorusi według zwycięzców gry miejskiej „W sto osiemdziesiąt minut dookoła Krakowa” – Aleksego Shoty i Hleba Malinovskiego, krakowskich studentów z Białorusi.

Mistyczna podróż: w głąb siebie, wszerz Indii
– Lot nad Himalajami dostarcza niesamowitych wrażeń. Siedzimy wszyscy z szeroko otwartymi ustami, obserwując, jak daleko w dole roztacza się ogrom ośnieżonych gigantów. Z tej wysokości wyglądają jak makieta zrobiona z kolorowej tektury – zamienia w piksele indyjskie wrażenia w swoim dzienniku z wyprawy Ewa Zygarowicz, jedna z uczestniczek projektu badawczego „Szlakiem Gandhiego”. Ósemka pasjonatów (sześć studentek II i III roku indologii, jedna studentka informatyki na UEK i jeden absolwent telekomunikacji na AGH) spędziła miesiąc w Indiach, gdzie przede wszystkim nauczyli się siebie nawzajem.

Dziennikarze za katedrą
Współcześnie tzw. tabloidy „zainfekowały” globalny rynek mediów. Są jednak tacy, którzy na przekór trendom z powodzeniem tworzą „dziennik dla ludzi”. A ponadto – jednocześnie, jak twierdzi dr Teresa Sławińska, wykładowca i lektorka języka francuskiego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ (IDKS UJ), rygorystycznie realizują reguły etyczne i uniwersalne zasady humanistyczne. W dniach od 6 do 9 października br. poprowadzili zajęcia dla studentów dziennikarstwa UJ.

Kraków oswojony
Teraz możemy w końcu zdradzić: mieliśmy ogromną tremę. Że nikt nie przyjdzie. A nawet, jak przyjdą, to że się nie uda. Albo – że się nam gracze pogubią, znudzą, stukną w czoło na przygotowane przez nas instrukcje i zadania (wiadomo: inne pokolenie ;-) ). Ale… przecież się udało… prawda? ;-)

No to zagraliśmy!
Szesnaście grup polskich, dziesięć zagranicznych i tylko jedna grupa (obcokrajowców), która zaginęła w akcji. Dwudziestu siedmiu partnerów i niezwykle mocna grupa wsparcia. Sztab organizacyjny liczący trzech strategów i prawie trzydziestu „strażników” (koordynatorów gry w poszczególnych punktach kontaktowych). Cztery nagrody główne i prawie 150 (!!!) nagród pocieszenia. Dziesięć sylab do ułożenia w dwa inspirujące hasła: „Edukacyjny Kraków – twój portal” i „Obracaj językami – Hologram”. Liczby? Nie, to przede wszystkim ludzie.

Słuch na wagę złota
Osoby niewidome bądź słabo widzące często posiadają bardzo dobry słuch. I to właśnie słuch pomaga takim ludziom orientować się w otaczającym świecie, komunikować się, a co ważniejsze – znaleźć pracę, w której ich nieprzeciętne zdolności słuchowe będą dobrze wykorzystane.

Odwiedź targi pracy
– Targi pracy to miejsce, w którym następuje bezpośrednia wymiana ofert sektora edukacyjnego z sektorem przemysłowym – przedstawia krótką definicję tego przedsięwzięcia Grażyna Czop-Śliwińska, która prowadzi Centrum Karier AGH. Impreza zwykle trwa 7-8 godzin. Warto wcześniej wiedzieć, co zrobić, by efektywnie wykorzystać ten czas, a nie błądzić po omacku.

Marsz z głową po pracę
6 listopada, punktualnie o godz. 10.00, jak co roku w budynku głównym Akademii Górniczo-Hutniczej zostaną otwarte wrota do labiryntu pracy i praktyk. By spacer jego alejkami nie nosił znamion chaosu, warto się do targów przygotować. M.in. o ważnej kwestii przemyślenia trasy i zaznaczenia na niej wybranych punktów orientacyjnych (firm, których profil odpowiada naszym umiejętnościom i wykształceniu), opowiada Grażyna Czop-Śliwińska kierująca Centrum Karier AGH.

English ++
Jest ich piętnaścioro. Lub inaczej: czternaścioro przyszłych informatyków (dziś na IV roku) i jeden spiritus movens, pomysłodawca projektu czuwający nad całością i dopingujący zespół, czyli lektorka języka angielskiego, Monika Stawicka. Rok temu, w czerwcu 2007 roku, postanowili zrealizować pionierski projekt: stworzyć uzupełniający skrypt akademicki dla studentów kierunków informatycznych do nauki specjalistycznego języka angielskiego.

Kraków pomaga niepełnosprawnym
Jak zapewnić odpowiednie warunki do studiowania osobom niepełnosprawnym? Oto delikatny, choć wyjątkowo ważny problem. Na szczęście krakowskie uczelnie nie bały się stawić mu czoła.

Sposób na inżyniera
Rozpoczął się program edukacyjny ZainSTALuj się, którego celem jest pomoc uczniom szkół technicznych i studentom kierunków inżynierskich w lepszym starcie na rynku pracy. Twórcami programu są ArcelorMittal Poland S.A. oraz Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.

„Wybrana” prawda o studenckich protoplastach
Żacy z XV-XVII wieku w zasadzie niewiele się różnili od ich XXI-wiecznych „kolegów”. Proporcjonalnie, jak dziś, stanowili duży odsetek krakowskiej społeczności. Zdarzały się głośniejsze imprezy, dochodziło do buntów (z ważnych pobudek), co historia nie omieszkała odnotować. Jak wiadomo: negatywne zdarzenia zawsze dobrze się sprzedawały – a z pewnością jakieś pierwsze tabloidy już wtedy istniały. Bilans jednak wypada pozytywnie. Przenieśmy się kilka wieków wstecz, by przyjrzeć się bliżej tamtej rzeczywistości studenckiej…

Tutorial dla freshy
Gdy rozpoczynali wędrówkę po uczelniano-krakowskim labiryncie, brakowało im „nici Ariadny”, dzięki której by się nie zgubili. Teraz sami oferują nowym pierwszoroczniakom garść złotych rad – ów „kłębek”, jakiego im zabrakło na starcie. Z naszą „mapą” pod ręką zawsze będziesz wiedział „gdzie, co i jak”.

Zorientowana adaptacja erasmusów
Pierwsze dni pobytu w nowym kraju i na nowej uczelni bywają bardzo stresogenne. W Krakowie jednak już po pierwszym tygodniu „erasmo” będzie znał wszystkie zakamarki miasta. Biura Erasmus Student Network (ESN) w Krakowie co semestr organizują tzw. Orientation Week. Jest to też niepowtarzalna okazja dla polskich studentów (nie tylko członków ESN), by poczuli międzynarodową atmosferę w Krakowie i zawiązali przyjaźnie (być może na lata) z kolegami i koleżankami z zagranicy. „Imprezy orientacyjne” są dla wszystkich!

Potarguj się o swoją przyszłość
Towary schodzące dziś jak świeże bułeczki to: informacja i praca. Nie można ich dotknąć, ale paradoksalnie są więcej warte nawet od 24-karatowej sztabki złota. Dlatego pod koniec października obudź w sobie negocjatora z domieszką tureckiego kupca, weź swoje CV i udaj się w kierunku Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie – na Targi Pracy. Tam sprawdzisz w praktyce swoje umiejętności.

Krakowski stypendialnik
Biurokracja uczelniana jest trudna do oswojenia przez studentów. Nie znaczy to jednak, że jest to sztuka niemożliwa. Stypendia są częścią administracyjnej machiny. Ich „obsługa” wcale nie jest taka straszna, gdy z tzw. szumu informacyjnego wyłowisz niezbędne dane i będziesz postępował zgodnie z ich treścią.

Dawać uśmiech innym
Biuro Młodych powstało w 2004 roku przy Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Działają w nim osoby, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka.

Dziennikarstwo uczy pisać
Krakowskie dziennikarstwo co roku szturmują tłumy kandydatów. Nie wszyscy jednak dokonują świadomego wyboru. Decydując się na te studia, trzeba pamiętać, że sam warsztat dziennikarski nie wystarczy. Należy wybrać swoją dziedzinę. Dlatego większość studentów decyduje się na drugie studia, dziennikarstwo traktując jako dodatek.

Studiuj na zamawianych!
Aż pięć krakowskich uczelni dostało dotację na prowadzenie tzw. kierunków zamawianych, czyli tych, które mają kształcić inżynierów – coraz częściej poszukiwanych na dzisiejszym rynku pracy. Projekt realizowany jest ze środków europejskich z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach poddziałania 4.1.2 „Zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy”.

Najbardziej oblegane kierunki studiów
Jak się wybiera studia? Jedni kierują się pasją, inni – trendami na rynku pracy, jeszcze inni – modą. Zwykle też, zanim wybierzemy, sprawdzamy, co w poprzednim roku cieszyło się największą popularnością, by móc realnie ocenić swoje możliwości.

Studia dla krytyków teatralnych
Wiedza o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim nie jest tym samym, co noszący identyczne miano kierunek w warszawskiej Akademii Teatralnej. Pomijając fakt, iż absolwenci ze stolicy również nie są aktorami, ich pakiet zajęć jest bardziej „praktyczny” – w przeciwieństwie do „teoretycznej” w przeważającej mierze oferty UJ. Wiedza o teatrze to kierunek niszowy, dla pasjonatów teatru (dramatu) oraz często – alternatywny wybór dla „niedoszłych aktoreczek”.

Ściśle mówiąc: ekonomia
Ekonomia – kierunek wciąż zajmujący miejsce w czołówce najbardziej obleganych. Polecana osobom interesującym się gospodarką i wszystkimi mechanizmami, które nią kierują, a także młodym przedsiębiorcom mającym w planach swój własny biznes.

Mentor = baby-sitter erasmusa
Program MENTOR to jeden z głównych projektów koordynowanych przez wszystkie biura Erasmus Student Network (ESN), czyli ogólnoeuropejską organizację o charakterze non-profit. Jej podstawowym celem jest wspieranie i rozwój programów międzynarodowych wymian studenckich, w tym zwłaszcza programu Erasmus.

Dla kogo pedagogika?
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, wbrew krążącym o niej opiniom, jest kierunkiem bardzo popularnym. Oczywiście przede wszystkim wśród kobiet. I choć tych studiów reklamować nie trzeba, zaznaczmy: to kierunek gwarantujący wszechstronny rozwój i zachęcający do podejmowania refleksji.

Rektorzy o krakowskich uniwersytetach
O znaczeniu nazwy „uniwersytet” oraz o tendencji zmieniania nazw krakowskich uczelni mówią rektorzy dwóch krakowskich uniwersytetów: najstarszego, czyli Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz jednego z najmłodszych, czyli Uniwersytetu Rolniczego. Nazwą świata nie zmienisz - tak można by podsumować ich refleksje.

Dwukierunkowcy
Dlaczego ludzie decydują się studiować na raz dwa kierunki? Czy jeden fakultet już nie wystarcza do tego, by znaleźć dobrą pracę? Czy aby rozwijać swoje zainteresowania, trzeba podejmować dodatkowe studia? A może chodzi o to, by poczuć się studentem jeszcze bardziej?

Studia dla muzyków kościelnych
Za porozumieniem rektorów Akademii Muzycznej w Krakowie i Papieskiej Akademii Teologicznej od nowego roku akademickiego 2008/2009 rozpocznie swą działalność Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej w Krakowie, który otwiera studia na unikatowym w Polsce kierunku "muzyka kościelna". O nowym kierunku studiów rozmawiamy z księdzem prof. dr hab. Andrzejem Zającem, dotychczasowym kierownikiem specjalności „muzyka kościelna” na Papieskiej Akademii Teologicznej.

Matematyka otwiera okno na świat
Matematyka to język służący do opisywania tego, co się dookoła nas dzieje, do przewidywania i do wyjaśniania rozmaitych spraw, także pozamatematycznych. Matematyka nauczana w nowoczesny sposób, czyli tak, jak dziś uczy się wszystkich innych języków obcych, bardzo rozwija intelektualnie – tak jak każdy język.

Socjologia – dla każdego coś dobrego
Socjologia – jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Zewsząd chwalony i wszystkim polecany. – Studiowanie socjologii jest pasjonującym zajęciem. Zapytajcie tych, którzy już studiują ten kierunek – mówi nam jeden z krakowskich socjologów. Zatem zapytaliśmy.

Matura dla muzyka
Zdawanie matury ze słuchawkami w uszach? Niemożliwe? A jednak! O tym, jak wygląda i do czego się właściwie przydaje egzamin maturalny z historii muzyki, mówi Jan Wójtowicz, maturzysta 2008.

Matura sprzyja porządkom
„Matura to bzdura” mówił ciągle mój starszy znajomy, chcąc mi najwyraźniej oszczędzić cierpień związanych z przedmaturalnym stresem. A ja i tak na kilkanaście godzin przed pierwszym egzaminem byłem kłębkiem nerwów.

Niedoszłe muzykolożki mają głos
Studia muzykologiczne niewiele mają wspólnego ze studiami na akademii muzycznej, tymczasem często są z nimi kojarzone lub wręcz mylone. Na muzykologii nie doskonali się gry na instrumentach, nie śpiewa, nie dyryguje, nie komponuje. Jest to dziedzina teoretyczna, naukowa.

Różne stopnie odświeżania (wiadomości)
Hasło „memento matura” tłukło się w naszych głowach przez cały okres liceum, a to za przyczyną nauczycieli, którzy ciągle nudzili: „dwa i pół roku szybko zleci i będziecie musieli zmierzyć się z maturą”, „bimbajcie sobie dalej, to za rok nic nie napiszecie” albo „studniówka to wasza ostatnia rozrywka, po niej do maja już tylko nauka”. Dwa tygodnie przed sądnym dniem pierwszego egzaminu maturalnego nauczyciele jednak umilkli, a ja zdałam sobie sprawę, że czas liceum minął ZBYT szybko…

Psychologia dla wytrwałych
Psychologia, także ta stosowana, to od kilku lat jeden z najbardziej obleganych kierunków studiów. Kierunek modny i prestiżowy. Ze względu na ogromną konkurencję nie każdy może się dostać na studia dzienne. Szansą może być nauka w systemie wieczorowym.

„Królowa nauk” postrachem maturzystów?
21 grudnia 2005 roku niejeden gimnazjalista zesztywniał z przerażenia. Właśnie wtedy Ministerstwo Edukacji Narodowej potwierdziło wcześniejsze doniesienia o tym, że matura z matematyki za trzy i pół roku będzie obowiązkowa dla wszystkich.