Warning: Use of undefined constant P_WARNING - assumed 'P_WARNING' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 404

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 491

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, string given in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 73

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 212
Edukacyjny Kraków
Newsletter

Szkoły językowe
 
Indywidualnie czy w grupie?
Dziś możemy korzystać z różnych form nauki języków obcych. Wybór może być np. taki: indywidualnie z korepetytorem lub w grupie w szkole językowej. Która z tych metod jest bardziej efektywna? Wiele wątpliwości związanych z tym tematem rozwiewają dla nas: Elżbieta Jarosz, dyrektor naukowy Instytutu Języka Angielskiego Bell w Krakowie, Grażyna Łaskuda-Świdzińska, dyrektor ds. nauczania Profi-Lingua w Krakowie oraz Alicja Leszczyńska, psychoterapeuta.

Ranking tłumaczy internetowych
Dzisiaj ciężkie, grube słowniki językowe odchodzą pomału w niepamięć. Po co przekładać kartki, skoro można szybko i bezproblemowo sprawdzić dane słówko w Internecie? Taką możliwość dają internetowe słowniki, np. polsko-angielskie. Wybór jest bardzo duży. Sprawdź wyniki naszego tekstu i korzystaj z najlepszych, oczywiście darmowych, internetowych słowników. Pamiętaj jednak, że mimo technologicznych udogodnień tradycyjny słownik wciąż bywa bardzo pomocnym narzędziem w nauce języków obcych, zwłaszcza na wyższych stopniach zaawansowania.

Nauka na wystawie
2 września w Galerii Kraków Plaza uroczyście otwarto wystawę "Niemcy dla początkujących". Tuż przed sezonem zapisów na kursy językowe Goethe Institut w Krakowie w sposób niekonwencjonalny zachęca, by uczyć się języka naszych zachodnich sąsiadów.

Bell Kraków był pierwszy
W maju 2010 roku Bell Kraków, jako pierwsza szkoła w Polsce, uzyskał uprawnienia do wystawiania Europejskich Certyfikatów Znajomości Języka Angielskiego. Są to dyplomy opatrzone godłem Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Edukacji Językowej EAQUALS i obowiązujące w jednolitej formie w całej Europie. Na najważniejsze pytania dotyczące certyfikatów odpowiada Elżbieta Jarosz, dyrektor naukowy Bell Kraków.

Niemcy od A do Z
2-17 września 2010 w Galerii Handlowej Plaza będzie można oglądać interaktywną wystawę „Niemcy dla początkujących”. To kolejna odsłona projektu „Deutsch-Wagen-Tour” w Polsce. Inicjatorem wystawy jest Goethe-Institut w Krakowie. „Edukacyjny Kraków" jest patronem medialnym wydarzenia.

Ucz się nietypowych języków
Dzisiaj języka angielskiego uczy się niemal każdy. Ale na tym języku świat się przecież nie kończy. Coraz więcej osób decyduje się na naukę chińskiego, serbskiego czy... hindi. Skąd zainteresowanie niestandardowymi językami? Sprawdziliśmy to.

Poznaj język sąsiadów - słowacki
Po co się uczyć języka sąsiadów, skoro ze Słowakami można się porozumieć po polsku? Odpowiedź na to pytanie znają pracownicy Towarzystwa Słowaków w Polsce, którzy od kilku lat organizują w Krakowie kursy słowackiego – również dla młodzieży.

Francuski na papierze
Znajomość języków jest dzisiaj trendy. Modne są też certyfikaty (co najmniej jeden), a standardem jest egzamin z języka angielskiego. A co z innymi językami? Co z francuskim, którego termin przydatności wcale nie skończył się wraz z końcem epoki guwernantek? Warto pokusić się także o certyfikaty z tego języka.

Certyfikat do pracy
To już ostatni z serii naszych tekstów o certyfikatach z języka angielskiego. Tym razem coś dla tych, którzy myślą o angielskim w kontekście pracy.

Przejęzycz się w listopadzie
Wyjechałaś na wakacje i poznałaś megaprzystojniaka, przeżyłeś najlepsze wakacje swojego życia z egzotyczną pięknością? Znasz ludzi z całego świata, odbierając telefon raz mówisz po francusku, innym razem po angielsku, czasem zdarzy ci się po polsku? Liczba znajomych na świecie – kilkadziesiąt; spędzony czas na skypie – niezliczony, znajomość języków obcych – bezcenna! Właśnie dlatego świętujemy Europejski Dzień Języków obcych (EDL) w Krakowie. Już 26-28 listopada 2009 roku EDL organizowany przez Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków. "Edukacyjny Kraków" jest patronem medialnym wydarzenia.

Złota metoda: systematyczność
Kiedy pojawia się pytanie o rozpoczęcie nauki języka obcego, warto zapomnieć na chwilę o stereotypach. Mówi o tym Lidia Głowacka-Michejda.

Co przeszkadza w nauce języka?
Często słyszy się stwierdzenia typu: „jestem za stary na naukę języka”, „nauczę się lepiej, kiedy wyjadę”, „gramatyka nie jest mi potrzebna” itd. Czy takie przekonania są prawdziwe?

Podziel się językiem
Już 26 października rusza kolejny cykl darmowych konwersacji „Pobaw się językiem” organizowanych przez Europejskie Forum Studentów AEGEE-Kraków.

Certyfikat dla studenta
Kolejny z cyklu naszych artykułów o certyfikatach z języka angielskiego. Tym razem piszemy o certyfikatach przydatnych studentom - by zaliczyć lektorat, studiować za granicą czy znaleźć pracę.

Kurs na Norwegię
Twarz nieskażona myślą… Oczy błądzące za rozumem… Lekko wstrząśnięta spoglądam na oblicze jednego z Polaków, któremu nadzwyczaj uprzejmy ekspedient stara się wytłumaczyć cenę produktu w sklepie spożywczym. Oto kilka uwag o tym, co wciąż można zobaczyć za granicą.

Pomóc dziecku w nauce
Kontrolę rodzicielską nad postępami dzieci w nauce języków obcych komentuje Elżbieta Jarosz, dyrektor ds. nauczania, Instytut Języka Angielskiego „Bell” w Krakowie.

Rodzic: towarzysz i kontroler
Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny jest, jak twierdzą specjaliści, najlepszym czasem na rozpoczęcie nauki języka obcego. Jednak podjęcie decyzji o kursie lub indywidualnych konwersacjach to dla rodziców trudny orzech do zgryzienia. Problem sprawia nie tylko wybór odpowiedniej szkoły, ale również kwestia kontroli postępów dziecka.

Ocena biegłości językowej
Oto kolejny z serii naszych artykułów o certyfikatach językowych. Poprzednio pisaliśmy o certyfikatach dla dzieci i młodzieży, poniżej kilka potrzebnych informacji o kolejnych poziomach zaawansowania, a przede wszystkim o Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego.

Papier na angielski (dla najmłodszych)
Liczba certyfikatów dokumentujących znajomość języka obcego stale rośnie. W gąszczu akronimów takich jak IESOL, KET, PET, FCE, CAE, BEC, IELTS, LCCI trudno się połapać. Jak spośród nich wybrać ten, który pomoże nam w realizacji celów takich jak przyjęcie na zagraniczne studia, podjęcie wymarzonej pracy czy choćby zwolnienie z lektoratów na uczelni? Rozpoczynamy cykl tekstów o certyfikatach. Na początek: angielski dla dzieci i młodzieży.

Noc języków już za nami!
Różne instytucje Krakowa podchwyciły pomysł Krakowskich Nocy i na ich wzór organizują tematyczne spotkania edukacyjno-kulturalne. 24 lipca br. w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie odbyła się Noc Języków.

Nietuzinkowe wakacje w Moskwie
Niegdyś obowiązkowy w polskich szkołach język rosyjski, po 20 latach III RP stał się dla młodych ludzi niemal egzotyką, a zwłaszcza jego dziwaczny, wręcz przekorny alfabet. Tymczasem jest to jeden z pięciu oficjalnych języków ONZ oraz niezbędne narzędzie komunikacji w prowadzeniu negocjacji biznesowych ze wschodnimi kontrahentami.

Czy dyslektycy mówią po angielsku?
Dysleksja to specyficzne problemy w nauce objawiające się przede wszystkim wolnym tempem i słabą techniką czytania, gubieniem liter, przekręcaniem wyrazów. Czy dzieci wykazujące tego typu trudności mają szansę nauczyć się języka obcego? Między innymi na to pytanie odpowiada Olga Pelc-Pękala, psycholog, prezes Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Lekcja włoskiego dla początkujących
Do nauki we Włoszech zdaje się nikogo specjalnie przekonywać nie trzeba. Dlatego skupmy się na odpowiedzi na pytania: jak, gdzie i kiedy?, zamiast: dlaczego?

Kraków wielu języków
Za sprawą uczelni nasze miasto to prawdziwa wieża Babel. I nie chodzi tu wcale o napływ studentów-obcokrajowców z bardzo egzotycznych nieraz regionów świata. Raczej mowa jest o rozmaitości w ofercie lektoratów krakowskich szkół wyższych. Szkoły językowe także nie pozostają w tyle.

Angielski od A do Z
Samolot zarezerwowałam już w grudniu, chociaż wcale nie wiedziałam czy polecę. A jednak! Spędziłam w Anglii 9 wakacyjnych tygodni, ucząc się angielskiego w międzynarodowej szkole International House. Teraz marzę o tym, żeby na Wyspy jeszcze wrócić, tym razem na studia. Oto relacja z podróży po wiedzę, napisana w niestandardowy sposób. Mam nadzieję, że mój poradnik pomoże wam podjąć decyzję.

Financial Vocabulary Quiz
Oto kolejny z naszej serii testów - tym razem to test tematyczny, poziom średniozaawansowany. Powodzenia!

Wystój sobie kurs językowy!
Na rynku pracy jest wiele ofert dla osób poszukujących dorywczego zajęcia. W Krakowie jednym z najpopularniejszych i najszybszych sposobów na podreperowanie budżetu jest roznoszenie ulotek. Stawka za godzinę pracy bywa różna. Czasami za stanie po kilka godzin dziennie w ruchliwych częściach miasta możemy w ogóle nie dostać pieniędzy.

Zbadali lektorów
Na pomysł nietypowego raportu wpadła redakcja portalu szukaj-lektora.pl. – Zwykle, gdy mówi się o nauce języków obcych, badane są preferencje uczniów i to pod tym kątem sprawdzana jest popularność języków – tłumaczy Edyta Szaciłło, redaktor naczelna portalu. – Nam zależało na uzupełnieniu obrazu rynku szkoleń językowych o jego stronę podażową. Zainteresowało nas, jacy są lektorzy uczący w Polsce języków obcych.

Jak wybieramy kursy językowe?
Instrukcja obsługi po angielsku, przyjazd znajomego z Francji czy wycieczka do Włoch to tylko nieliczne sytuacje, w których stykamy się z językiem obcym. Aby ten język nie był tak całkiem obcy, warto zapisać się na kurs językowy. Jednak jak wybrać ten najlepszy spośród gąszcza ofert i na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kursu? Zapytaliśmy o to kilka osób.

Svensk? Ja! (Szwedzki? Tak!)
Co zrobić, kiedy angielski mamy opanowany do perfekcji, a niemieckiego lub francuskiego nie chcemy się uczyć za nic w świecie? Może wybrać szwedzki?

Warto wiedzieć: język gwizdów
Szkoła podstawowa na jednej z kanaryjskich wysp. Z pewnej sali lekcyjnej dobiegają przeraźliwe gwizdy. Czy to klasa specjalna dla najbardziej niesfornych uczniów? Wręcz przeciwnie! To typowa dla tubylców lekcja. Dzieci właśnie się uczą języka silbo gomero. Języka gwizdów.

Beginner - Elementary Test
We start with a short grammar exercise. You will find the answer key at the end of the test. Good luck!

Językowy pomysł na wakacje
W czerwcu uczniowie z niecierpliwością czekają już na ostatni w tym roku szkolnym dzwonek. Wielkimi krokami zbliża się czas pakowania walizek i wakacyjnych wyjazdów. Co ciekawe, w torbach wielu nastolatków swoje miejsce obok t-shirtów i ciemnych okularów znajdzie mały słownik językowy. A myśleliśmy, że wakacje to antonim nauki…

Fiński łatwiejszy niż polski
O tym, dlaczego warto uczyć się fińskiego, opowiada Jędrzej Dendura, uczeń trzeciej klasy Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie.

Nie sprzedajemy magii
Słyszysz: interaktywny kurs językowy. Myślisz: kolejny kurs, do którego potrzebny jest komputer (laptop) i spora doza determinacji, jeśli marzyłoby mi się zdobycie prawdziwych umiejętności komunikacyjnych, a nie tylko bierna znajomość języka obcego. Słyszysz: językowy kurs audio. Myślisz: tak, to już znam, w tysiącach wersji nagrywanych na kasetach (płytach/w plikach MP3). Słyszysz: ESEJ. Myślisz:… warto spróbować!

Brytyjskie studia w Krakowie
Instytut Języka Angielskiego Bell w Krakowie oraz Wydział Edukacji Universytetu Bath (Wielka Brytania), planują od jesieni 2008 r. wspólne uruchomienie niestacjonarnych studiów licencjackich MA in language education.

Poćwicz język w tandemie
Spotykają się w centrum Krakowa. Z pozoru nie łączy ich nic, nawet wspólny język, gdyż pochodzą z różnych stron świata. Nie oznacza to jednak, że owego wspólnego języka nie szukają, bo to jest, paradoksalnie, jeden z elementów, który ich łączy – chęć rozmowy.

Hakuna Matata – przecież to znacie
Język suahili? Czemu nie! O tym, dlaczego warto go poznać, mówi Dominik Mbeda Ndege, student informatyki i ekonometrii, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Studia dla przyszłych tłumaczy
Dziś zawodowemu tłumaczowi nie wystarczy dobra znajomość języka i odpowiednie predyspozycje psychiczne. Powinien mieć też wiedzę o współczesnych technologiach wykorzystywanych w pracy nad przekładem. Gdzie ją zdobyć?

Kraków był bardzo ładna!
Coraz więcej obcokrajowców chce się uczyć języka polskiego. Motywacje są różne, radość z nauki zwykle taka sama. O doświadczeniach w nauczaniu języka polskiego jako obcego rozmawiamy z Katarzyną Przybyło z Centrum Języka Polskiego Varia.

Pogodzić sprzeczności – o tłumaczeniu filmów
Cała sztuka tłumaczenia polega na tym, by umieć myśleć niezależnie w dwóch różnych językach – w tym, w którym powstał tekst źródłowy, i w tym, w którym tworzony jest przekład. A sztuka tłumaczenia napisów filmowych? Na ten temat rozmawiamy z Arkadiuszem Belczykiem, twórcą Serwisu Tłumacza (www.serwistlumacza.com), autorem m.in. tłumaczeń do filmów (np. „To właśnie miłość”, „Big Lebowski”, „8 dni” i in.) i seriali („Rodzina Soprano”, „Sześć stóp pod ziemią”) oraz książki „Tłumaczenie filmów”.

Język z nadzieją
Esperanto, międzynarodowy język pomocniczy, jest jednym z bardziej spektakularnych osiągnięć polskiej nauki w procesie integracji europejskiej, a nawet światowej. Nigdy nie miał na celu zupełnego zastąpienia języków ojczystych. Stworzony został, by ułatwić komunikację międzyludzką i zatrzeć podziały, jakie wytworzyły się między narodami od czasu pomieszania języków pod wieżą Babel.

Przede wszystkim: jakość
Jak dobrze wybrać szkołę językową? Jak czytać informacje zawarte w CEFR? Czytelnicy pytają, specjaliści odpowiadają – oto już drugi (po Angielski dla dzieci) tekst z naszego cyklu. Poniżej prezentujemy najciekawsze pytania, jakie nadesłali nasi czytelnicy w związku z tematyką jakości kształcenia (wyboru szkoły językowej) oraz Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Odpowiadała Elżbieta Jarosz, dyrektor naukowy Instytutu Języka Angielskiego Bell w Krakowie, inspektor EAQUALS i koordynator zespołu inspektorów PASE.

Angielski dla dzieci
Czytelnicy pytają, specjaliści odpowiadają. Poniżej prezentujemy najciekawsze pytania, jakie nadesłali nasi czytelnicy w związku z tematyką uczenia niemowląt języków obcych. Odpowiadała Anna Czarska-Kosoń, organizatorka projektu Musical Babies na terenie województwa małopolskiego.

Tłumacz jak poeta
Mylą się ci, którzy sądzą, że w tłumaczeniu najważniejsza jest znajomość znaczenia słówek w obcym języku. Od tego są przecież słowniki. Tak naprawdę dobrego tłumacza powinna cechować przede wszystkim szczególna wrażliwość językowa. O tym, czym ona właściwie jest i czy można ją w sobie wykształcić, opowiada Arkadiusz Belczyk, twórca Serwisu Tłumacza (www.serwistlumacza.com), zawodowy tłumacz, autor m.in. książki pt. „Poradnik tłumacza”.

Warto wiedzieć: o akcencie
Co to znaczy „mówić z akcentem”? Potocznie przyjęło się tak określać wymowę charakterystyczną dla cudzoziemców: to wymowa z jakimś szczególnym, obcym zabarwieniem. Lecz co oznacza termin akcent w językoznawstwie?

Agnieszka Radwańska - Najlepiej mówić samemu
O swoich przygodach językowych specjalnie dla „Edukacyjnego Krakowa” opowiada Agnieszka Radwańska, najlepsza polska tenisistka.

Wolof pomoże ci poznać siebie
O swoim ojczystym języku opowiada Papa Samba Ifrah Ndiaye (Senegal), prezes Fundacji Współpracy Polsko-Afrykańskiej „Teranga” (www.africa.pl).

Jak nas słyszą, tak nas piszą
„Excuse me”, „Pardon” i „Perdone” słychać już w całym mieście. Kraków to przecież europejska metropolia. Większość mieszkańców grodu Kraka musi więc podtrzymywać międzynarodową pozycję miasta i pracować na wysokim poziomie. W praktyce oznacza to również znajomość języków obcych. By obcokrajowcy, których spotykamy na naszej drodze, mogli zapamiętać nas nie tylko jako naród gościnny, ale także rozmowny.

Wszyscy twierdzą, że mają wszystko
Dziś już nie zadajemy sobie pytań w rodzaju „czy warto iść na kurs językowy, żeby poprawić swoją znajomość języka obcego?”, bo wszyscy znamy na nie odpowiedź. Ważniejsze jest pytanie: „jak wybrać szkołę językową, by czas i pieniądze, które poświęcimy na nauczenie się języka obcego, nie okazały się stracone?”. O tym, jak dokonywać trafnych wyborów, rozmawiamy z Elżbietą Jarosz, Przewodniczącą Rady Inspektorów Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Jakości w Nauczaniu Języków Obcych PASE i Country Manager for Poland EAQUALS (The European Association for Quality Language Services).

Dokument na miarę sukcesu
- Dziś jeśli nie mamy "papierka", nikt nam nie wierzy, że rzeczywiście coś potrafimy - mówi Krzysztof Kolarski, tegoroczny maturzysta. Trzeba przyznać, że jest w tym trochę racji, skończyły się bowiem czasy (rycerskie), w których wierzono raz danemu słowu. Certyfikat znajomości języka obcego to "papierek", który wśród wielu innych, zapełniających połowę naszych szuflad, powinien zajmować miejsce honorowe.

Wymiany językowe - zysk potrójny
Chciałbyś wyjechać na zagraniczną wymianę językową, ale jesteś zbyt sceptycznie do niej nastawiony? Że to niby nie dla ciebie? Że niby twój język jest za słaby? Że to niby za drogie? Co za bzdury! Dzięki wymianie możesz się dobrze bawić, poznać inną kulturę i podreperować znajomość obcego języka.

Najważniejsze jest poczucie sukcesu
Rozmowa z dr. Janem Łuczyńskim, psychologiem specjalizującym się m.in. w psychologii rozwoju człowieka, pracownikiem Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przepisy na język
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w pierwszej połowie zeszłego roku w całej Polsce działało 12 990 szkół językowych. Ten urodzaj jest zapewne efektem panującej obecnie mody na naukę języków obcych. Dodajmy: mody godnej jak największego poparcia. Wielość szkół to dla nas dobra wiadomość - po prostu jest w czym wybierać. Jak jednak w gąszczu szkół znaleźć tę najlepszą dla nas?

Łacina poszerza horyzonty
Rozmowa ze Sławomirem Miozgą, nauczycielem języka łacińskiego w I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Język dla dyslektyków - nie taki obcy
Powiedzmy to od razu: nauka języków obcych dla nikogo nie jest łatwa. Nawet jeśli ktoś w teście predyspozycji językowych wypada lepiej niż inni, nie znaczy to, że bez ćwiczeń, powtarzania i żadnego wysiłku przyswaja dowolny język w zawrotnym tempie. Każdy z nas musi sporo popracować, zanim zacznie biegle mówić i pisać w innym języku. W przypadku dyslektyków proces uczenia się języka obcego jest jednak jeszcze dłuższy i jeszcze trudniejszy.

Era e-learningu
Mamo, idę na angielski! - krzyknął Jaś, po czym wszedł do swojego pokoju i zamknął za sobą drzwi. Mama słysząc to, uśmiechnęła się i ucieszona wróciła do swoich zajęć. Chwileczkę! - ktoś krzyknie. - Coś tu nie gra, prawda? Niekoniecznie. Przecież wszystko wskazuje na to, że nadchodzi era e-learningu!