Warning: Use of undefined constant P_WARNING - assumed 'P_WARNING' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 404

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 466

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser.class.php on line 491

Warning: Illegal string offset 'cget' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: Illegal string offset 'from' in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 195

Warning: ksort() expects parameter 1 to be array, string given in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 73

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/carinio2/domains/edukacyjnykrakow.pl/public_html/uri-parser-qsa.class.php on line 212
Festiwal na szóstkę! - Edukacyjny Kraków
Newsletter

 
Festiwal na szóstkę!

Zespół Szkół Łączności w Krakowie już po raz piąty organizuje Festiwal Informatyczny „Projekt na Szóstkę”. W konkursie startować będą uczniowie krakowskich szkół zawodowych. Do wygrania m.in. szkolenia z zakresu e-marketingu czy staż w firmie informatycznej. Tym razem partnerem strategicznym szkoły jest Krakowski Park Technologiczny (KPT) – impreza będzie się odbywać 9 i 10 czerwca 2011 r. właśnie na terenie KPT przy al. Jana Pawła II 41 L.


logo_5_fest.png
– Festiwal ma zachęcić młodych ludzi do aktywności, realizowania własnych pomysłów, poznawania nowych technologii i uświadomienie konieczności ciągłego samokształcenia – mówi jedna z organizatorek i pomysłodawczyni konkursu Marta Stefańczyk. – Przedsięwzięcie daje możliwość pokazania swojej pracy na szerszym forum w obecności osób doświadczonych i działających z sukcesami w branży IT. Głównym celem organizatorów jest stworzenie przyjaznego forum informatycznego, które da uczniom szansę na zaprezentowanie ich prac w kategoriach: film (animacja) 3D, grafika 2D i 3D, film (aplikacja) Flash/Flex/AIR, program napisany w wybranym języku (c++, vb, java, inne), użytkowa strona (aplikacja) internetowa wykonana w dowolnej technologii oraz aplikacja muzyczna. Inne cele, jakie stawiają przed sobą organizatorzy, to zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami zawodowym a pracodawcami oraz zaprezentowanie najnowszych technologii z branży IT. Uczestnikami festiwalu będą przede wszystkim uczniowie krakowskich szkół mających w swojej ofercie edukacyjnej czteroletnie technikum przygotowujące do zawodu „technik informatyk”.

Wymiana doświadczeń
W przedsięwzięciu wezmą udział także nauczyciele przedmiotów informatycznych, absolwenci szkół oraz przedstawiciele firm i instytucji związanych z informatyką i edukacją. W czasie festiwalu jest przewidziana możliwość zadawania pytań uczestnikom również przez publiczność, nie tylko przez członków jury. Podczas przerw nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście będą mieli możliwość dyskusji oraz wymiany doświadczeń. W czasie trwania festiwalu zawsze odbywają się też spotkania poświęcone rozwojowi branży IT. W tym roku wystąpią Florian Gałuszka – przedstawiciel Wydawnictwa HELION z prezentacją: „Blendlearning w oparciu o serwis http://edukacja.helion.pl i podręczniki »Informatyka Europejczyka«" oraz Paweł Nowak – autor książek informatycznych, właściciel małego softwarehouse’u piszącego oprogramowanie dla OS X i iPhone twórca portalu Apple Blog (jednego z najpopularniejszych w Polsce blogów poświęconych technologii, odwiedzanego miesięcznie przez ok. 45 tys. osób, generujących 300 tys. odsłon) który powie o tym, jak z informatyka stać się przedsiębiorcą.
– To wydarzenie to doskonała szansa przede wszystkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – twierdzi Sławomir Kosieliński, dziennikarz tygodnika „Computerworld” i juror festiwalowego konkursu. – To właśnie dla tych osób, nie dla dzisiejszych studentów, urodzonych wcześniej, komputer był pierwszą zabawką. To zatem pewne: uczniowie zgłaszający na festiwal swoje prace mają opanowaną do perfekcji obsługę komputera. Co jednak z kwestią prezentowania tych umiejętności? – To wypada znacznie gorzej – uważa S. Kosieliński. – Festiwal uświadamia młodym ludziom, że muszą nauczyć się przedstawiać swój pomysł i projekt w krótkim czasie, aby odnaleźć się w świecie biznesu.

Źródło motywacji

Festiwal ma przekonać uczniów interesujących się informatyką, że warto rozwijać swoje pasje i ciągle poszerzać wiedzę. Rok temu uczestnicy festiwalowego konkursu udowodnili, że potrafią stworzyć nowoczesne rozwiązania informatyczne. W 2010 roku zwycięzcą okazał się Marcin Gębala z ZSŁ, który stworzył „MM System”. System ten ma na celu monitorowanie korków na drogach za pomocą różnorodnych, nowatorskich metod i tym samym zapobieganie tworzeniu ich. To aplikacja, która informacje o stanie dróg może pobierać z tysięcy kamer instalowanych na polskich drogach i prezentować bezpłatnie zarówno w wersji mobilnej, jak i w postaci standardowej mapy zakorkowania, utrudnień i fotoradarów.
Dla wielu uczestników, którzy zaprezentowali swoje informatyczne wynalazki, festiwal okazał się doskonałym źródłem motywacji. – W moim przypadku pomysł napisania systemu CMS (programu do zarządzania stroną internetową) zrodził się dużo wcześniej niż chęć udziału w festiwalu – wspomina Grzegorz Piwowarczyk, jeden z laureatów sprzed dwóch lat. – Dzięki uczestnictwu i ustalonemu terminowi festiwalu prace posuwały się znacznie szybciej i mogłem działać z większą motywacją, a świadomość że projekt zostanie dokładnie oceniony, zmuszała mnie do dania z siebie naprawdę wszystkiego.
Festiwal Informatyczny krakowskiego ZSŁ to także okazja do tego, aby zaprezentować swoje prace szerszemu gronu odbiorców. Festiwal pomógł Mieszkowi Domagale, zeszłorocznemu absolwentowi, wypromować jego projekt (strona www mulfin.pl tj. znajdywarka trafnych wyników – konkurencja dla wyszukiwarki Google, pokazującej mnóstwo „nieprzebranych” wyszukań). Inne zalety Festiwalu wskazuje inny laureat i dzisiejszy sponsor festiwalu, Wojciech Sroka. – Festiwal stanowi dla uczniów prawdziwy sprawdzian umiejętności – przekonuje. –Tutaj oceniają ich ludzie, którzy pracują w branży na co dzień.

Dreszczyk emocji
Festiwal pozwala poczuć prawdziwy dreszczyk emocji związany z wystąpieniami publicznymi. Jest dowodem na to, że występy przed „branżową publicznością” nie należą do łatwych. – Pamiętam, jak trochę stresowałem się przed moją prezentacją – wspomina M. Domagała. – Nie miałem przygotowanego żadnego przemówienia, tylko plik prezentacji mojego projektu. Wyszedłem na scenę, trochę niepewnie, i pomyślałem: „Mów! Mów o tym, co Ty znasz najlepiej". Tak też zrobiłem. I poszło bardzo dobrze.
Zwycięzcy festiwalu co roku mogą spodziewać się cennych nagród. Np. praca G. Piwowarczyka (Semanic CMS, obecnie Integral CMS) pozwoliła wygrać pakiet oprogramowania firmy Adobe, darmowy semestr w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Krakowie oraz  wycieczkę do Warszawy do siedziby firmy IBM. – Ale tak naprawdę główną nagrodą dla mnie była motywacja do dalszej pracy nad moim programem i zdobywania wiedzy koniecznej do jego ciągłego ulepszania – dodaje G. Piwowarczyk.
Doskonałą nagrodą jest także wpis w CV oraz dyplom potwierdzający to, iż dany uczestnik brał udział w takim konkursie i odniósł w nim sukces. – Jednym z prezentów był cieniutki odtwarzacz mp4 – wspomina M. Domagała. – Dziś kiedy wyciągam go na przystanku, aby zmienić utwór, zawsze bardzo miło wspominam festiwal. Wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu to także szansa na poznanie innych osób, które także interesują się informatyką. – W trakcie festiwalu miałem szansę porozmawiania z ludźmi, którzy pracują w dużych firmach – opowiada W. Sroka. – Do tej pory znałem te osoby tylko z gazet.

W tym roku jury także będzie zwracało uwagę na oryginalność pomysłu. – Liczy się także atrakcyjność „podania” – podkreśla S. Kosieliński. – Dany projekt musi być użyteczny, ale przecież trzeba go jeszcze sprzedać.

 

Agata Olejniczak


Została stworzona już lista wstępnie zakwalifikowanych uczestników konkursu festiwalowego.
W V Festiwalu Informatycznym „Projekt na Szóstkę” wystartują przedstawiciele pięciu krakowskich szkół ponadgimnazjalnych:
•    Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1 (ul. Kamieńskiego 49)
•    Zespołu Szkół Energetycznych (ul. Loretańska 16)
•    Zespołu Szkół Huty im. Tadeusza Sendzimira (os. Złota Jesień 2)
•    Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku (ul. Monte Cassino 31)
•    Zespołu Szkół Zawodowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (ul. Brzozowa 5)

 

Partner Strategiczny: Krakowski Park Technologiczny
Patronaty honorowe:
Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego                
Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty
Krakowska Izba Przemysłowo-Handlowa
Prof. dr hab. inż. Włodzimierz Roszczynialski – Rektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie                

Firma IBM

Instytut mikroMAKRO

 

Oficjalna strona www V Festiwalu Informatycznego (tutaj można znaleźć program festiwalu). Informacje na temat zeszłorocznego Festiwalu można znaleźć na naszej stronie www. Wywiad z jednym z uczestników festiwalu z ubiegłych lat - czytaj tutaj.


edukacyjnykrakow.pl 2011-05-05